تحول فردی

امروزه انسان ها با مشکلات گوناگونی روبه رو می شوند، و این مشکلات تأثیر بسزایی در زندگی افراد به طور مستقیم و یا غیر مستقیم می گذارد.افراد پس از روبه رو شدن با چنین مشکلاتی به فکر علل به وجود آمدن آن ها می افتند و اما پس از تکرار آن مشکل دیگر انرژی برای آنان باقی نمی ماند که به دنبال علت آن مشکل بروند و راه حلی مناسب برای آن پیدا کنند. مهم ترین دلیلی که یک نفر تلاش برای تحول فردی در زندگی خود می کند حل و رفع مشکلی است که می تواند ضربه های مختلفی نسبت به آینده شغلی، موفقیت و زندگی آن فرد وارد می کنند و گاهی حیات او را به صورت ناشناس به خطر می اندازند. اما دلیل رخ دادن چنین مشکلاتی در زندگی افراد چیست؟ چه کسی در به وجود آمدن چنین مشکلاتی نقش دارد؟ از همه مهم تر این که چه کسی می تواند از بروز چنین مشکلاتی در زندگی جلوگیری کند؟

تمامی سوالات با یک جواب به راه حلی مناسب دست پیدا می کنند، خود فرد مورد نظر پاسخگوی تمام سوالات ذکر شده است

برای مثال ماهی را در نظر بگیرید که در حال شنا کردن است و مشکلات روزمره همچون قلاب ماهیگیر برای شکار او در معرض چشمانش قرار می گیرند، اما این قلاب ماهیگیر نیست که سرنوشت ماهی را تعیین می کند بلکه رفتار و واکنش ماهی است که باعث می شود او زنده بماند و یا در دام دردسری بزرگ بیفتد.

انتخاب برای تغییر در زندگی

تغییر برای ارتقاء سطح زندگی

هر فردی که پا به جهان می گذارد، دارای حق حیات و زندگی است. حق حیات حقی فطری، ذاتی و طبیعی است که تمامی انسان ها مستحق آن هستند. لازم به ذکر است که اگر آفرینش جهان و هستی را ناشی از اراده ی آگاهانه ی خداوند بدانیم، هیچکس به جز او نمی تواند چنین حقی را از انسان سلب کند. انسان ها برای کسب حق خود و شکر گذاری کار و تلاش می کنند و با ثمره آن حیات و زندگی خود را تضمین می کنند و همانطور که مورد نظرشان است به زندگی خود سر و سامان می دهند. از این رو انسان موجودی اقتصادی است که ساحت معیشتی او بر سایر وجه ها تقدم و برتری دارد. اینک انسان اقتصادی به دنبال رفاه و آسایش است و به صحنه ی جامعه و کسب و کار وارد می شود، صحنه ای که ویژگی های آن مدام در حال تغییرات است پس مراوده با محیطی متغییر مستلزم تغییرات شخصی است.

پله پله تا تحول فردی

مبدا تحولات فردی

در فرایند تغییر همواره عادت ها و رفتار هایی که مدت زمان زیادی در زندگی با آن ها همراه بوده ایم، انگاره ها و … را رها می کنیم تا به دستاورد هایی برتر و عالی برسیم. فرایند تغییر با حس کردن وضعیتی نامناسب و ناراحت کننده آغاز می شود، در این زمان معمولاً انسان وضعیت مطلوب و خوشایندی را در زندگی خود متصور می شود و اراده ی خود را برای رسیدن به آن به کار می گیرد. مهم ترین نکته آن است که هیچ یک از تغییرات بدون اقدام امکان پذیر نیست و مرحله بعدی تغییر تلاش عملی است که اگر با موفقیت صورت بگیرد، تغییر و تحول شخصی اتفاق افتاده است. لازم به ذکر است گاهی اوقات شاید در وضعیتی نامناسب قرار نداشته باشیم اما می توانیم برای ارتقاء خود و بهبود زندگیمان تغییرات فردی را ایجاد کنیم. برای مثال: شاید به عنوان یک کارمند از موقعیت شغلی خود راضی باشیم اما می توانیم با ایجاد تغییرات شخصیت خود را ارتقاء دهیم و مدیر یک مجموعه شویم و یا حتی از یک مدیر به رهبری عالی تبدیل بشویم.

مبدا تحولات فردی

چگونه تغییر و تحول فردی را آغاز کنیم؟

به عبارتی ساده طرز تفکر خود را عوض کن تا زندگی ات تغییر کند!

 

همه ی ما می دانیم که تغییر دادن طرز تفکر های ما آسان نیست اما ممکن است. همه ی آن چیزی که در این مسیر نیاز دارید این است که محکم و استوار تکنیک هایی که برای شما ارائه می شود و در اختیار تان قرار می گیرد را به کار ببندید و با تحول فردی خود، زندگی را متحول سازید.

 • آنطور که دوست دارید باشید، فکر کنید!

اگر در ذهن تان خود را شخصی خوشحال یا موفق ندانید که می تواند آنطور که دوست دارد زندگی کند و از زندگی اش لذت ببرد، در زندگی و دنیای واقعی نیز خیلی دشوار است که بتوانید چنین انسانی باشید. پس قبل از هر کاری در رویاهای تان خود را همانطور که دوست دارید باشید تصور کنید.

آنطور که دوست دارید باشید، فکر کنید

 • لبخند بزنید!

برای اینکه در مسیر تغییر تفکر قدم بگذارید با یک لبخند بر روی لبانتان شروع کنید. شاید در ابتدای کار این عمل فقط یک رفتار فیزیکی باشد که هیچ روح و ارزشی ندارد اما به مرور جزئی از صورت شما می شود.

برای تحول فردی لبخند بزنید

 • از مطالعه روزانه غافل نشوید!

کتاب ها، مجلات و مقاله هایی را در طول روز مطالعه کنید که بتواند افکارتان را متحول و درکتان را افزایش دهد.

از مطالعه روزانه غافل نشوید

 • کردار و رفتار خود را تغییر دهید!

تا زمانی که کارهایتان را با همان روش های قبلی انجام دهید، نمی توانید در افکارتان تغییری ایجاد کنید. امور و کارهای روزانه ی خود را به شیوه ای متفاوت انجام دهید تا متفاوت فکر کنید.

تا زمانی که کارهایتان را با همان روش های قبلی انجام دهید، نمی توانید در افکارتان تغییری ایجاد کنید. امور و کارهای روزانه ی خود را به شیوه ای متفاوت انجام دهید تا متفاوت فکر کنید

 • محیط خود را متحول کنید!

محیط اطراف خود را با توجه به طرز فکری که مورد نظرتان است بسازید. برای مثال: دیوار های اتاق تان را به همان رنگی در بیاورید که در رویاهای تان متصور کرده اید و علاقه دارید.

محیط خود را متحول کنید

 • از افراد موفق تقلید کنید!

از تجربه و پیشنهادات افرادی که عاشق طرز تفکر شان هستید و یا آنها الگوی شما هستند بهره ببرید.

از افراد موفق تقلید کنید

 • به خود و دیگران کمک کنید!

یکی از سریع ترین راه هایی که باعث می شود طرز تفکر شما متحول شود این است که به دیگران کمک کنید. لازم به ذکر است که تعادل را رعایت کنید یعنی نه غرق در خودتان باشید و نه شیفته دیگران.

 • صبور باشید!

در نظر داشته باشید که بیشترین تغییرات در مدت زمان طولانی و به مرور صورت می گیرد اما به شرط آنکه تکرار و تداوم داشته باشد.

سخن پایانی

همانطور که با مطالعه این مقاله دریافتید، تغییر و تحول فردی یکی از علل های اصلی موفقیت و داشتن زندگی ایده آل است. با مطالعه ی زندگی افراد موفق نتیجه می گیرید که تمام موفقیت ها با تحول فردی آغاز شده است و برای اینکه دنیای اطراف خود را تغییر دهید باید از خودتان شروع کنید.

 

شاید تحول فردی برای شما کار ساده ای نباشد اما قطعا ممکن است که این هدف انجام گیرد و شما فقط کافی است برای هموار شدن مسیر تان و کسب اطلاعات و نکات بیشتر در این زمینه به سایت ما مراجعه کنید.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  11 − پنج =

  مطالب مرتبط با این نوشته

  Short Url Post
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!