تفاوت بین مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 6 نوامبر 2021 سهیلا سرگزی 555 بازدید

تفاوت بین مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی

 

تفاوت مهمی که بین مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی در اهدافشان وجود دارد محدوده و جهت گیری است. دسته مدیریت کارکنان محدود و کم می‌باشد به طوری که همه کارمندان خود را به شکل ابزار می‌بیند. از سوی دیگر هم، دسته مدیریت کردن منابع انسانی خیلی بزرگ می‌باشد. دیدگاه مدیریت منابع انسانی همانند مدیریت کردن کارکنان نیست و کارکنانش را به عنوان سرمایه سازمان خود می‌بیند و عملکردی یکدست به مواردی مثل مزایا و پاداش، هدف‌ها و… دارا است که سبب می‌شود تا نتایجی مثبت به دست بیاورند و همچنین نحوه عملکرد سازمان را بهتر کنند تا بتوانند از رقبای خود جلو زده و مقام عالی را به سازمان خود اختصاص دهند.

مدیریت کارکنان دیدگاه اشتباهی دارند ولی مدیریت منابع انسانی دارای دیدگاهی درست و صحیح می‌باشند. چرا که نباید به کارکنان سازمان خود بعنوان ابزار نگاه کرد و باید نگاهی درست به آن‌ها داشت.

مدیریت منابع انسانی و هم مدیریت کارکنان از بخش‌های مهم مدیریتی هستند که هر دو برای رشد و پیشرفت سازمان نیاز هستند.

مدیریت کارکنان چیست؟

در حقیقت مدیریت کردن کارکنان دسته‌ای از مدیریت است که با عمل جذب نمودن، استخدام و جبران کردن خدمات افراد برای کار و همچنین ارتباط داشتن آن‌ها با سازمان برای دست یافتن به اهداف سازمانی مشغول می‌باشد.

مدیریت منابع انسانی چیست؟

این دسته از مدیریت شاخه تخصصی و ارتقا یافته یا بهتر شده واژه مدیریت می‌باشد که با پیشرفت و هماهنگ نمودن افراد داخل محل کار سروکار دارد. مدیریت منابع انسانی باعث می‌شود که افراد مشغول در هر سازمانی برای اینکه سازمانشان بهترین عملکرد را داشته باشد نهایت تلاششان را کنند تا باعث موفقیت و پیشرفت سازمانشان شوند. مدیریت منابع انسانی گروه بزرگی از امور و فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد که از این امور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مجذوب نمودن و انتخاب کردن
 • استخدام کردن
 • شرایط کاری
 • یاد دادن و ارتقا بخشیدن
 • مزایایی مثل: حقوق و…

تفاوت های مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی

مدیریت کارکنان و مدیریت منابع انسانی دارای تفاوت‌هایی هستند که در ادامه به برخی از تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1 ) در مدیریت منابع انسانی، پرداخت حقوق و مزایا، بر اساس عملکرد هر فرد می‌باشد ولی در مدیریت کارکنان، پرداخت حقوق و مزایا بر اساس ارزیابی شغل (یعنی هر فرد

دارای چه شغلی است) صورت می‌گیرد.

2 ) معنی و مفهوم مدیریت منابع انسانی، دسته‌ای از مدیریت است که به استفاده از کارکنان به صورت بهترین و تاثیرگذارترین فرد برای سازمان و همچنین دست یافتن به اهداف سازمان می‌باشد. درحالی که مدیریت کارکنان بخشی از مدیریت است که به افراد و ارتباط آن‌ها با سازمان می‌پردازد.

3 ) مدیریت منابع انسانی کارکنانش را به عنوان سرمایه سازمانش می‌داند و رفتار بهتری با آن‌ها دارد ولی درحالی که مدیریت کارکنان با تمام افرادی که در آن سازمان مشغول به کار هستند مانند ابزار رفتار می‌کند.

4 ) مدیریت منابع انسانی درواقع نوع پیشرفته و بروز مدیریت کارکنان است.

5 ) در مدیریت منابع انسانی هیچ نیازی به چانه زنی در جلسات به صورت دسته جمعی نیست و همه قراردادها برپایه صحبت و مذاکره کردن با هر کارمندی می‌باشد ولی در مدیریت کارکنان همه مذاکرات و بحث های برگزار شده در سازمان بر اساس صحبت های جمعی با مدیر سازمان می‌باشد.

6 ) تصمیم گرفتن در مدیریت منابع انسانی خیلی زود و سریع پیش می‌رود ولی درحالی که تصمیم گرفتن در مدیریت کارکنان به شکل خیلی آرام و آهسته‌ای جلو می‌رود.

7 ) هم مدیریت کارکنان و هم مدیریت منابع انسانی از استراتژی تجارت سرچشمه می‌گیرند.

 

 

حرف آخر

مدیریت کردن منابع انسانی برای پیشرفت و ارتقا مدیریت کارکنان به وجود آمده است که همه کمیت‌های مدیریت کارکنان را از بین ببرد و همه چیز را در حد وسط میزان نماید. در این جامعه رقابتی که وجود دارد خیلی مهم است که هر شرکتی نیازهای نیروی انسانی را فهمیده و آن‌ها را در اولویت قرار دهد تا رفع شوند.

در این جامعه همه شرکت‌ها باید روشی داشته باشند تا بتوانند کارکنان عالی خود را برای مدت زیادی در سازمان خود نگه دارند، چرا که امروزه همه کارکنان از حق و حقوق خود آگاه هستند و هیچ سازمانی نمی‌تواند با آنها مثل ابزار رفتار نماید. بنابراین مدیریت منابع انسانی ساخته شده تا بتواند هر سازمان را با همه کارکنانش در راه دست یافتن به اهدافشان متحد و یکی کند.

امیدواریم با مطالب این مقاله توانسته باشیم اطلاعات خوب و تاثیرگذاری را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم تا شما هم بتوانید با استفاده از این مطالب فرد مفیدی برای سازمان خود باشید.

 

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  16 − یک =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!