عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 6 نوامبر 2021 سهیلا سرگزی 1890 بازدید

عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی

مدیریت یکی از مهم‌ترین امور و فعالیت‌های انسانی می‌باشد. پیشرفت کردن جوامع به سعی و تلاش گروهی بستگی دارد و اگر این تلاش‌های گروهی وجود نداشته باشد هیچ پیشرفتی وجود نخواهد داشت و با پیشرفت و بالا رفتن میزان گروه‌های ارتقا یافته، نحوه عملکرد مدیران هم از میزان اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد.

مدیریت درواقع مرحله طراحی کردن و محفوظ نمودن محیط یا مکان و تمام شرایطی است که درون آن، افراد قرار گرفته در گروه‌ها برای رسیدن به اهدافی که کل اعضای گروه دارند، به شکل تاثیرگذاری عمل می‌کنند. زمینه مدیریت منابع انسانی سالیان سال است که به امور اداری و روزانه از جمله پیدا کردن کارکنان خوب، انتخاب کردن فردی عالی از میان چندین نفر و در نهایت آموزش دادن به افراد جدید استخدام شده است که این امور همه انرژی و زمان مدیران منابع انسانی را مصرف می‌کند، می‌پردازد.

 

عوامل موثر

عوامل خیلی زیادی وجود دارد که بر مدیریت منابع انسانی تاثیر می‌گذارد. ما در اینجا به پنج عامل که بر مدیریت منابع انسانی تاثیر می‌گذارند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این پنج عامل عبارتند از: سیستم اقتصادی، علم و دانش مدیریت، امنیت شغلی و سازمانی، سرمایه انسانی و فرهنگ.

سیستم اقتصادی:

سیستم اقتصادی هر کشوری به روش‌های مختلفی بر مدیریت منابع انسانی تاثیرگذار است. یکی دیگر از عواملی که بر مدیریت منابع انسانی تاثیرگذار می‌باشد، میزان سلامت و بهداشت سیستم است. کشورهایی که در حال ارتقا و پیشرفت هستند، از میزان سلامت و بهداشت بالایی برخوردار می‌باشند و نسبت به دیگر کشورهای در حال ارتقا، میزان هزینه نیروی کار بیشتری دارند.

علم و دانش مدیریت:

امروزه مدیریت به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های رشته علوم انسانی قرار گرفته و افرادی که علاقه به مدیریت دارند می‌توانند وارد این رشته شده و تحصیل کنند. لذا فردی که از علم مدیریت اطلاعی نداشته باشد به هیچ وجه نمی‌تواند یک مجموعه انسانی را مدیریت کند و در آینده دچار مشکل و دردسر خواهد شد.

امنیت شغلی و سازمانی:

دارا بودن از میزان امنیت کافی در هر سازمانی یکی از مسائل مهمی است که همه افراد برای آن اولویت زیادی قائل هستند. چرا که در صورت وجود نداشتن امنیت کافی هیچ‌گونه تضمینی برای افراد به منظور ماندن در آن سازمان وجود نخواهد داشت و مدیر سازمان هر برنامه‌ای را در نظر بگیرد در آخر با شکست مواجه خواهد شد که ممکن است مشکلاتی هم به وجود بیاورد.

سرمایه انسانی:

یکی از عامل‌های مهمی که در تصمیم گیری برای وارد شدن به بازار جهانی وجود دارد، اندازه توانایی هر سازمانی برای شناسایی کردن و همچنین محفوظ نمودن نیروی کار می‌باشد. چرا که میزان کیفیت سرمایه انسانی هر کشوری، یکی از موضوعات مهمی است که در زمینه مدیریت منابع انسانی قرار دارد. سرمایه انسانی به مواردی مثل قابلیت و توانایی‌های هر فردی اشاره دارد که این توانایی‌ها شامل مواردی مثل: تجربیات، مهارت و… می‌باشد که دارای ارزش اقتصادی هستند.

فرهنگ:

یکی از عامل‌هایی که بر مدیریت منابع انسانی تاثیرگذار است، فرهنگ نام دارد. فرهنگ عبارت است از فرضیه‌هایی که اعضای هر جامعه ای در آن باهم اشتراک دارند یا مشترک هستند. این فرضیات سازنده افکار و عقایدی در مورد دنیا یا جهان است که بسیار مهم می‌باشد. فرهنگ به دو علت برای مدیریت منابع انسانی دارای اهمیت است. علت اول اینکه فرهنگ مشخص کننده سه عامل دیگری است که بر مدیریت منابع انسانی تاثیر می‌گذارد و دوم اینکه فرهنگ دارای تاثیر خیلی زیادی روی سرمایه انسانی و قانون کشور دارد و از سوی دیگر اینکه فرهنگ و اقتصاد با هم ارتباط خیلی نزدیکی دارند.

جمع بندی

در این مقاله تعدادی از عامل‌هایی که بر مدیریت منابع انسانی تاثیرگذار هستند را مورد بررسی قرار دادیم و تا حدی معلوم شد که مدیریت یک مجموعه‌ی انسانی است که با مشکلات و موانع و چالش‌های بسیاری رو به رو است که باید برای موفق شدن همه آن‌ها را پشت سر بگذارد.

اگر بخواهیم این مطالب را به صورت خلاصه بیان کنیم باید بگوییم که هر کشوری از نظر سیستم‌های اقتصادی، علم و دانش مدیریت، امنیت شغلی و سازمانی، سرمایه انسانی و فرهنگ با هم  دارای تفاوت‌هایی هستند. این تفاوت‌های موجود، تاثیر مستقیمی را بر سیستم مدیریت منابع انسانی که در هر کشوری استفاده می‌شود خواهد گذاشت.

امیدواریم با این مطالعه این مطالب توانسته باشید اطلاعات خود را در زمینه عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی افزایش داده باشید.

 

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ده + بیست =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!