مدیریت استرس در زندگی و راه های مقابله با آن

استرس یکی از مشکلات روزمره ما انسان هاست که چه کم و چه زیاد در تمام روزنه ها و موضوعات زندگی رسوخ کرده است. در گذشته های دور علت مرگ انسان ها اغلب بیماری های عفونی، جنگ و قحطی بود، اما همانطور که حتماً شنیده اید استرس در زندگی شخصی و استرس شغلی دلیل بسیاری از مرگ و میر های جهان است. این استرس ها ممکن است ناشی از مشکلات مالی، فشار کاری، استرس قبولی در دانشگاه، تنهایی، سلامتی و حتی پیدا کردن شغل باشد. ممکن است مجبور باشید از شریک زندگی تان جدا شوید و یا شخصی که برایتان عزیز بوده را از دست داده اید. زندگی روزمره هم به اندازه کافی به همه فشار می آورد، از ترافیک و سرو صدا گرفته تا خبر های بد، سر و کله زدن با بچه ها و خانه بهم ریخته باعث می شوند که دچار استرس شوید.مدیریت استرس از مسائل مهمی است که باید برای رسیدن به آن تلاش کرد.

البته استرس همیشه بد نیست و گاهاً یک محرک برای حرکت رو به جلوی انسان هاست و اگر در حد تعادل باشد به عنوان پاسخی سازش یافته تلقی می شود. استرس در حد تعادل باعث می شود انسان همواره خود را برای مقابله با خطر های ناگهانی و تهدید کننده آماده سازد.

استرس شما ناشی از هر علتی که باشد، بدون راهکار نمی توانید به مبارزه با آن بروید. در این جا چند راهکار را برای مقابله با استرس ذکر کرده ایم.

 1. ریکاوری کنید.

مغز انسان به طوری طراحی شده است که با هر شرایط بحرانی و استرس زا که مواجه شد، وارد یک دوره ریکاوری شود. در این دوره باید آرامش پیدا کند، بخورد و بخوابد تا بتواند برای مواجهه با موقعیت بحرانی بعدی آماده شود. اما مشکل اینجاست که در زندگی های شلوغ و پر استرس امروزه زمانی برای ریکاوری نداریم. بهترین گزینه ای که در حال حاضر داریم این است که در طول روز، چند مرحله استراحت های کوتاه در نظر بگیریم تا اثرات تنش ها و اضطراب ها را از جسم و ذهنمان خارج کنیم. نفس عمیق بکشید به این فکر کنید به چه چیزی نیاز دارید یا بهترین کار در زمان حال کدام است. بعد با آرامش و آگاهی بیشتر به راهتان ادامه دهید. یادگیری و انجام تمرینات مدیتیشن هم بسیار می تواند موثر در تمرکز حواس شما باشد. اگر مشتاقید که با مدیتیشن پیش بروید، اپ ها و منابع اینترنتی زیادی وجود دارد که به شما کمک می کنند.

 1. ورزش را فراموش نکنید.

پزشکان سال ها پیش دریافته اند که ورزش های هوازی مانند پیاده روی و دویدن اثرات ضد استرسی زیادی دارد. ورزش گردش خون را در بدن بهبود می بخشد و باعث می شود حال و هوای بهتری داشته باشید. ورزش و تمرین های هوازی کمک می کنند بهتر بخوابید و تمرکز، هشیاری و اعتماد به نفس تان را نیز افزایش می دهند. ورزش فشار خون را پایین نگه میدارد و در نتیجه با استرس مزمن هم مبارزه می کند. استرس مزمن سبب پیری زودرس سلول های بدن تان می شود، اما چند بار ورزش در هفته شما را از چنین آسیب هایی حفظ می کند.

 1. به آغوش طبیعت بروید.

در باغ ها و پارک های سر سبز قدم بزنید و یا حتی به تصاویر طبیعت نگاه کنید تا راحت تر استرس را از روح و جسم تان دفع کنید. در تحقیقات اخیر مشخص شد قدم زدن در فضاهای سبز و پارک ها بیشتر از قدم زدن در خیابان های مملو از آدم و ماشین اضطراب را کاهش می دهد.

 1. لبخند بزنید.

محققان در تحقیقات اخیر متوجه تاثیر لبخند، حتی اگر فقط در ظاهر باشد، بر روی کاهش استرس شده اند. آن ها آزمایشی را روی یک جامعه آماری انجام دادند که در نتیجه متوجه شدند کسانی که لبخند واقعی می زنند کمتر از کسانی که به ظاهر لبخند میزنند، و کسانی که به ظاهر لبخند میزنند کمتر از کسانی لبخند ندارند در موقعیت های مشابه استرس را تجربه می کنند.

 1. صاف بایستید.

احتمالاً وقتی کودک بودید بزرگ تر ها به شما هم گوشزد می کردند که “صاف وایسا!”. خوب است بدانید حق با بزرگ تر ها بوده است، یعنی وقتی استرس دارید ولی راست می ایستید عملکرد بهتری دارید.

 1. خواب کافی داشته باشید.

خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود در طول روز انرژی لازم برای مقابله با استرس را داشته باشید. بدن هنگام خواب تمام علت های استرس را فراموش می کند.

 1. موسیقی گوش کنید.

یکی از راهکار هایی که در هر سن، جامعه، قشری و جنسیتی که باشید به شما کمک می کند به لحاظ روانی از استرس دور شوید گوش دادن به موسیقی است. موسیقی انتخاب کنید که روی شما تاثیر بگذارد.

 1. نور و رنگ های اطرافتان را کنترل کنید.

برخی افراد نسبت به نور و رنگ محیط حساسند و دچار استرس می شوند. توصیه می کنیم این افراد دقت زیادی در انتخاب رنگ ها و میزان نور محیط شان داشته باشند. رنگ آبی هم آرامش بخش است و هم باعث کاهش استرس می شود.

 1. برنامه ریزی را فراموش نکنید.

اگر شما بر اساس یک سیستم و قاعده تعریف شده و منظم زندگی تان را پیش ببرید و حتی برای اوقات فراغت و تفریحات تان هم برنامه ریزی داشته باشید، کمتر دچار استرس خواهید شد. برنامه ریزی در تمام موضوعات به شما کمک می کند زمان هدر رفته کمتری داشته باشید و در نتیجه استرس کمتری سراغ شما می آید.

 1. خودتان و دیگران را دوست داشته باشید.

داشتن روابط دوستانه و احساس دوست داشته شدن از تنش های درونی شما می کاهد. با دیگران گرم بگیرید و حس صمیمت را ایجاد کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.

 1. مطالعه کنید.

خواندن کتاب، مجله، گوش دادن به کتاب های صوتی و پادکست ها روش خوبی برای از بین بردن استرس است. کتاب هایی انتخاب کنید موضوعاتش شما را به وجد می آورد و هر کتابی که پیامی مثبت و درست درباره زندگی و جهان هستی دارد.

 1. سپاس گزار باشید.

لحظاتی که سنگینی سایه استرس و اضطراب را بر زندگی خود حس کردید به نعمت هایی که خداوند در اختیار شما قرار داده است فکر کنید. آن ها را بنویسید و هر روز خدا را بابت این موهبت ها که به شما ارزانی کرده شکر گزار باشید.

 

اگر شما یک کارفرما هستید و میخواهید برای سازمان خود کارمند مناسب استخدام کنید، افرادی که می توانند استرس خود را مدیریت کنند گزینه مناسبی برای شما خواهند بود.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  13 − ده =

  مطالب مرتبط با این نوشته

  Short Url Post

  سهیلا سرگزی

  کوچ حرفه ای توسعه فردی و سازمانی با معرفی الگوی مناسب و بومی شده در حوزه مدیریت و توسعه منابع انسانی با مقتضیات سازمانهای ایرانی که مورد تایید عموم قرار گرفته است.

  کمک به مدیران و کارآفرینان سازمانهای ایرانی در انتخاب و بکارگیری الگوهای مناسب مرتبط با مدیریت منابع انسانی. آموزش، پرورش و توانمندسازی جامعه‌ی شاغل در حوزه منابع انسانی با رویکردهای نوین توجه به نیازهای حال و آینده سازمانها نیز از فعالیت های ایشان می باشد.

  خانم سرگزی تمام تجربیات و مهارت های خود را در قالب آموزش ها و دوره هایی در اختیار عموم قرار داده تا تمامی صاحبان کسب و کار از این موارد استفاده نموده و به موفقیت های بیشتری دست یابند.

  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!