کوچینگ کارمندان ، مدیران چگونه میتوانند برای کارمندان خود کوچ خوبی باشند؟

دسته بندی ها : آموزش, بیزینس کوچینگ 13 سپتامبر 2020 سهیلا سرگزی 1442 بازدید
کوچ خوب کارمندان

مدیران نقش موثری در کوچ ( راهنمایی ) و ایجاد انگیزه برای کارمندان خود دارند. اگر مدیران نتوانند به خوبی از پس کوچینگ کارمندان برآیند ،در مرحله ی اول کارمندان روحیه و انگیزه ی خود را از دست می دهند و در مرحله ی دوم وقتی انگیزه ای در کار نباشد عملکرد درستی نیز حاصل نمی شود و در پایان طبق تحقیقات انجام شده، حتی اگر در این شرایط از شغل خود کناره گیری هم نکنند در 70 درصد موارد با کار و شغل شان ارتباط خوبی برقرار نمی کنند و کارها را به خوبی انجام نمی دهند.

اغلب سازمان ها از رابطه ی اهمیت ایجاد انگیزه با افزایش کیفیت کارآیی کارمندان آگاه هستند اما به گفته ی خودشان هر قدر هم تلاش می کنند، نتیجه ی مطلوبی دریافت نمی کنند اما شاید وقت آن رسیده است که به شما بگوئیم تمامی روش های قبلی را دور بیاندازید و از راه حل هایی که ما در ادامه برای کوچ موثر خواهیم گفت استفاده کنید تا خودتان از نتایج فوق العاده ای که دریافت می کنید، شگفت زده شوید.

برای کوچ موثر بودن چه کار هایی نباید انجام دهید

نباید های کوچینگ

بسیاری از افراد از ما می پرسند برای این که کوچ خوبی برای کارمندان خود باشیم باید چه کاری انجام دهیم؟ اما شاید بهتر است بپرسند: برای اینکه کوچ بهتری برای کارمندان خود باشیم چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟ در ادامه به برخی از مواردی که بهتر است مدیران انجام ندهند اشاره کرده ایم که به شما در مسیر تبدیل شدن به یک کوچ بهتر کمک زیادی می کند پس با ما همراه باشید تا رازهای تبدیل شدن به یک کوچ موفق را برای شما عزیزان فاش کنیم.

 • قانون‌ های غیر منطقی تعیین نکنید

با اینکه قانون ها پایه و اساس هر کاری را شکل می دهند، اگر زیاد و غیر ضروری وضع شوند نه تنها موجب نتیجه ی بهتر نمی شوند بلکه باعث کلافه شدن هر چه بیشتر کارمندان می شوند و در نتیجه به کارمندان این حس منتقل می شود که مانند کودکی هستند که دائماً به آن ها تذکر داده می شود “این کار را بکن و این کار نکن” یا “آن کار خوب است و فلان کار خوب نیست”. در اصل حس در تنگنا بودن به آن ها دست می دهد و حتی ممکن است به این دلیل که حس می کنند آزادی عمل از آن ها گرفته شده استعفا بدهند. پس سعی کنید قوانین و مقرارت را به صورت کلی و خلاصه بیان کنید همچنین حواستان باشد که در تعیین این قوانین به شخص خاصی مستقیماً اشاره نکنید.

 • از تاثیر تشویق غافل نشوید

به طور کلی همه ی افراد چه بدترین کارمند و چه بهترین کارمند یک شرکت دوست دارند برای انجام کارها و دستاوردهای کوچک و بزرگی که انجام می دهند از آن ها تشکر و قدردانی شود و به آن ها این حس منتقل می شود که مدیران قدر تلاش های آن ها را می دانند و در نتیجه آن ها هم بیشتر تلاش می کنند تا بهتر از قبل باشند. اما وقتی از آن ها قدردانی نشود، آن ها نیز انگیزه ی خود را از دست می دهند و با خود خیال می کنند هیچ کس قدر تلاش های آن ها را نمی داند.

 • افراد نامناسب را استخدام نکرده و بی دلیل به آن ها ترفیع ندهید

وقتی یک مدیر علاوه بر استخدام افراد نامناسب، به افرادی که لایق ترفیع شغلی نیستند این امکان را می دهد، کسانی که به سختی کار می کنند تا بهترین باشند به نوعی احساس ناخوشایندی خواهند داشت و حس می کنند تلاش های آن ها نادیده گرفته شده است و دیر یا زود استعفا خواهند داد.

 • با همه به طور مساوی رفتار نکنید

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که یک مدیر ممکن است مرتکب شود، داشتن رفتار یکسان با تمامی کارمندان است و عملاً موجب می شود که بهترین کارمندان با خود تصور کنند که کار های آن ها هیچ ارزشی ندارد و به نوعی آن ها را با کارمندانی که وظیفه ی خود را به درستی انجام نمی دهند و اصطلاحاً از زیر کار در می روند یکسان دانسته اید.

 • عملکرد ضعیف را تحمل نکنید

کوچینگ کارمندان

هر چقدر هم افراد یک تیم تلاش کنند که بهترین عملکرد را داشته باشند، اگر یکی از کارمندان انگیزه ای برای بهبود وضعیت کاری از خود نشان ندهد و شما هم به عنوان مدیر هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده و بین آن ها تفاوتی قائل نشوید با این اشتباه باعث می شوید که افراد بهتر هم تبدیل به بد ترین ها شوند. پس اگر فردی آگاهانه عملکرد ضعیفی دارد وظیفه ی شما این است که به او تذکر دهید.

 • بدقولی نکنید

وجود دو خصیصه ی محترم و قابل احترام بودن برای مدیران بسیار ضروری است و شما وقتی به تعهداتی که می دهید پای بند نیستید موجب می شوید دیگران شما را فردی غیرقابل احترام، بی توجه و بی مسئولیت بدانند و در نتیجه وقتی یک مدیر یا رئیس بدقولی کند و به وعده های خودش پای بند نباشد، کارمندان او هم دلیلی برای تعهد داشتن نمی بینند و همانگونه رفتار می کنند.

 • بی تفاوت نباشید

سعی کنید نسبت به وقایع و رفتارهای دیگران بی تفاوت نباشید و احساسات خود را بروز دهید تا کارمندان بدانند اگر کارشان را درست انجام دهند تشویق می شوند اگر کارشان را درست انجام ندهند توبیخ می شوند و در این شرایط تمام تلاش شان را می کنند که بهترین عملکرد را از خود بروز دهند.

برای کوچ موثر بودن چه کار هایی باید انجام دهید

باید های کوچینگ

در بالا مواردی را که نباید انجام بدهید تا یک کوچ موفق برای کارمندان تان باشید را بیان کردیم. در ادامه نکاتی که لازم است انجام دهید را برای آگاهی شما عزیزان ذکر می کنیم.

 • از قانون پلاتین پیروی کنید

طبق این قانون لازم است با دیگران طوری رفتار کنید که ترجیح می دهید با شما رفتار کنند و بسیاری می گویند این قانون یک ایراد بزرگ دارد و آن هم این است که روش های ایجاد انگیزه برای هر کسی متفاوت است اما از نظر ما قانون پلاتین به این معناست که باید با هرکس به همانگونه رفتار کنیم که خودش می خواهد. یک مدیر خوب لازم است کارمندان خود را بشناسد و با هر کس مطابق با شخصیتی که دارد رفتار شود.

 • قاطع باشید اما سخت گیر نه

بسیاری از افراد رفتارهای سخت گیرانه، سلطه گرانه و مشکلات کنترلی را با قاطع بودن اشتباه می گیرند. اما داشتن قدرت با مرور زمان و در مواجهه با سختی ها ایجاد می شود و تنها در این زمان است که مردم به شما اعتماد کرده و از دستورات شما پیروی می کنند. اما حواستان باشد که میزان قاطعیت شما بیش از حد نشده و تبدیل به سخت گیری نشود.

 • به جای واعظ بودن، عملگرا باشید

همانطور که می دانید تاثیر رفتار از گفتار بسیار بیشتر است و زمانی که روحیه ی اعتماد در بین اعضای تیم توسط مدیر افزایش پیدا کند و شما با وضع کردن یک قانون خودتان هم از آن پیروی کنید، موجب می شود دیگران نیز از شما پیروی کنند اما زمانی که انتظارات تان را بیان می کنید تاثیر کمتری بر عملکرد کارمندان می گذارید. به طور مثال قانونی وضع می کنید که مطابق با آن هیچ کس نباید دیر به سر کار بیاید و لازم است تمامی کارمندان تا قبل از ساعت 8 در محل کار حاضر باشند. در این شرایط اگر خودتان نیز قبل از 8 حضور داشته باشید تاثیر کلام تان بیشتر خواهد شد.

 • متواضع باشید

غرور مدیران یکی از بدترین عواملی است که در از بین رفتن روحیه ی کارمندان تاثیر منفی بسیار زیادی می گذارد. همچنین یک رهبر خوب هرگز طوری رفتار نمی کند که انگار از شما بهتر است. بلکه این موقعیت برای آن ها یک امکان برای دسترسی بیشتر به افرادی است که از آن ها پیروی می کنند.

 • اضافه کاری ممنوع

طبق تحقیقات انجام شده، میزان بهره وری افراد پس از 55 ساعت کار در هفته تا اندازه ای کاهش می یابد که به طور کلی می توان گفت کارمندان در ساعت های اضافه کاری، هیچ بازدهی ای ندارند و هنگامی که از کارمندان خوب بیش از توان شان انتظار تحویل یک کار را دارید، آن ها حس می کنند به دلیل عملکرد خوبی که دارند، آن ها را تنبیه می کنید. همچنین انرژی آن ها در طول هفته به طرز چشمگیری کم می شود زیرا تاثیر میزان بهره وری در بیش از اندازه کار کردن معکوس می شود.

سخن پایانی

در این مطلب باید ها و نباید های تبدیل مدیران به یک کوچ موثر را بررسی کردیم که اگر به این نکات عمل کنید به شما کمک می کنند عملکرد بهتری در محل کار داشته باشید و علاوه بر راهنمایی کارمندان خود، از محبوبیت و قاطعیت بیشتری برخوردار باشید و به مدیری تبدیل شوید که کارمندان در تمام طول عمرشان شما را الگوی خود قرار می دهند. اگر شما هم از افرادی هستید که برای کسب و کار خود ارزش قائل هستند به شما پیشنهاد می کنیم به وبسایت ما مراجعه کرده و تمامی هر آن چه را که برای موفق شدن به آن ها احتیاج دارید مطالعه کنید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  15 − هفت =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!