10 روش برای نگه داشتن بهترین کارمندان سازمان

دسته بندی ها : آموزش 27 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 915 بازدید

بیرون آمدن کارمندان از کار و ترک خدمت، دلیل یا دلایلی دارد. دلایل زیادی مثل نارضایتی از حقوق، عدم رضایت و دوست نداشتن محیط کار، عدم وجود فرصت های شغلی و رشد، تناقض با سایر همکاران، سرپرستان و… باعث ترک خدمت کارمندان می گردد.

حفظ و نگهداشت کارمندان

 

حفظ و نگهداشت کارمندان کارآمد یکی از رمزهای موفقیت، ماندگاری و سلامت کسب و کارها به شمار می آید. امروزه رقابت کسب و کارها تنها به کسب سود، سهم بازار و… محدود نمی شود، همه این موارد تحت تأثیر عامل مهم و مؤثر نیروی انسانی شایسته است. بنابراین سازمان ها در جذب چنین نیروهایی رقابت می نمایند و سعی در نگهداشت و حفظ چنین سرمایه ای می کنند. در نتیجه با چنین نظامی، گردش نیروهای انسانی در طولانی مدت کاهش و این امر منجر به افزایش بهره وری سازمان ها و سلامت اداری می گردد.

حفظ و نگهداشت کارمندان به یک خط سیر و مسیر راهنما نیاز دارد، این مسیر مبتنی بر نیازهای دو طرفه سازمان و کارمند می باشد. ضمناً این خط سیر همه عواملی که سبب رضایت و نارضایتی افراد می گردد را در خود جای می دهد، این عوامل شامل طراحی شغل، ارزیابی عملکرد، آموزش، توسعه شغلی، تعارضات میان افراد و میان فرد با مدیر مستقیم خود، فرصت های پیشرفت، فرصت های افزایش حقوق، پرداخت و جبران خدمات مالی و غیر مالی می باشند.

اهمیت حفظ و نگهداشت کارمندان

 • عدم تحمیل هزینه های زیاد بر سازمان
 • اطمینان سایر کارمندان
 • عدم تحمیل بار اضافی بر سایر کارمندان تا زمان استخدام نیروهای جدید
 • صرفه جویی در زمان جهت درخواست، استخدام و آموزش کارمندان جدید
 • افزایش فروش محصولات
 • رضایت کارمندان
 • برنامه ریزی مؤثر و کارآمد
 • دست یابی به اهداف سازمان

روش های نگهداشت کارمندان شایسته

روش های زیادی برای حفظ و نگهداشت کارمندان موفق وجود دارد که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 1. ارائه بازخوردهای مثبت به کارمندان و تشویق آن ها به بازخورد دادن

همه ما می دانیم که کارکنان برای رشد و بهتر انجام دادن کار خود نیاز به بازخوردهای مثبت دارند. بازخوردهای مثبت باید به طور مکرر برای ایجاد انگیزه در کارمندان و تعیین عزم لازم برای بهتر انجام دادن کارها، به آن ها داده شود. اما بازخورد سازنده نیز جهت پیشرفت و حرکت رو به جلو مهم است.

ارائه بازخورد به کارمندان یک چیز است، اما باید بازخورد آن ها را نیز پذیرفت. زمانی که کارمندان احساس می کنند به افکار و عقایدشان اهمیتی داده نمی شود، از این رو تصور آن ها بر این است که سازمان علاقه ای به بهبود یا پیگیری ایده های خوب و مناسب آن ها ندارد. باید در نظر داشت که با مشارکت کارمندان یک سازمان می توان درآمد آن را افزایش داد.

بنابراین لازم است که با ایجاد شرایطی در سازمان به منظور تشویق کارمندان به ارائه بازخورد همراه با ابزار و منابع مناسب، ایجاد فرصت برای ارائه بازخوردهای عمومی و خصوصی، تشکر از افرادی که پیشنهادات خود را ارائه نمودند. در چنین شرایط کارمندان با ارائه ایده ها و افکار خود احساس راحتی می کنند.

 

 1. تشویق خلاقیت ها و استعدادهای کارمندان

گر چه بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که برای خلاقیت ارزش قائل می باشند، اما لزوماً هیچ ابتکار عمل یا سیاستی برای حمایت از آن ندارند. به منظور تشویق خلاقیت نیروی کار می توان به مواردی از قبیل جایزه دادن، تهیه خروجی، راه اندازی تیم های نوآوری، نشان دادن ارزش برای خلاقیت، تشویق ریسک پذیری، استخدام افراد با فکرهای مختلف و ایجاد محیط شاد و مثبت اشاره نمود.

 1. احترام سازنده در محیط کار

امروزه بیش تر از هر زمان دیگری، مردم به دنبال احترام هستند. آن ها نمی خواهند در یک سازمان احساس بی ارزشی و پوچی کنند. افراد در یک کار به دنبال پایداری، تامین هزینه ها، احترام، سلامتی و تعادل بین کار و زندگی می باشند. احترام یکی از موارد اصلی است که افراد جویای کار به دنبال آن هستند. از این رو از طریق بازخورد، تشویق خلاقیت، همکاری و… می توان فرهنگ احترام گذاری را در سازمان افزایش داد.

 1. فرصت رشد دادن به کارمندان

بسیاری از سازمان ها باعث ارتقا افراد برون سازمانی می شوند و برای نیروهای خود آموزش مستمر ارائه نمی دهند، در این صورت راهی برای پیشرفت آن ها وجود ندارد، کارمندان از نقش خود ناامید شده و احتمال ماندن در آن شغل کم می گردد. آموزش مداوم باعث احساس ارزشمندی کارمندان می شود.

هنگامی که یک مسیر مشخص برای پیشرفت وجود دارد، نیروهای کار احساس می کنند نقش بسزایی در موفقیت سازمان دارند. بنابراین شما با اجرای یک برنامه آموزشی داخلی، یا با استفاده از منابع و ابزارهای بیرونی مانند کارگاه ها، کتاب ها، دوره های آنلاین و فیلم ها و… می توانید انگیزه طولانی مدت و قدرتمندی برای اعضای سازمان خود ایجاد کنید.

 

 1. جلب اعتماد کارمندان

در صورتی که کارمندان به مدیریت اعتماد داشته باشند، عملکرد بهتری داشته و به اهداف تعیین شده دست می یابند. بنابراین جهت جلب اعتماد کارمندان لازم است که موارد زیر را رعایت و به انجام آن ها اهتمام ورزید:

داشتن ارتباطات شفاف شخصی

تأکید بر صداقت و شفافیت

ایجاد انگیزه در کارمندان سازمان

اعتبار دادن

جلوگیری از طرفداری

نشان دادن شایستگی در کار

 

 1. ایجاد و حفظ محیط کار تمیز، سالم و ایمن برای کارمندان

کثیفی و بی نظمی در محیط کار باعث عدم تمرکز کارمندان بر انجام وظایف آن ها خواهد شد. از آنجا که کارمندان دست کم یک سوم زمان شبانه روز را در محیط کار سپری می کنند پس ایجاد و حفظ یک محیط کار سالم ضروری است.

از این رو نیاز است که خطرات ممکن در محیط کار شناسایی، آپدیت و بروز نمودن سیاست های ایمنی و بهداشت و به کار بردن روش هایی برای ایجاد یک محیط کار سالم انجام شود. حتی گاهی لازم است که کارمندانی که باعث از بین رفتن جو سالم محیط کار می شوند و یا همکاری مناسبی با سازمان ندارند اخراج شوند.

 1. در اختیار قراردادن ابزار، منابع و اطلاعات لازم جهت موفقیت کارمندان

شما باید مرتباً با کارمندان در ارتباط باشید و در مورد پروژه های کاری آن ها سؤال کنید، در صورت لزوم منابع، ابزار، اطلاعات و دانش لازم را به منظور موفقیت و پیشرفت در امور در اختیار آن ها قرار دهید. در غیر این صورت کارمندان به سمت کارفرمایی سوق می یابند که ابزارها و دانش مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار داده تا از حمایتش بهره مند شوند.

 1. به چالش کشیدن متعادل کارکنان

انجام کارهای روتین و روزمرگی منجر به کسالت و بی علاقگی کارمندان می شود. از طرف دیگر، جلب کارمندان برای انجام پروژه های دشوار باعث ایجاد احساس بی روحی و دوگانگی نسبت به آینده در آن ها می گردد. مدیران سازمان باید کارمندان را در چالش و فرصت ریسک کردن قرار دهند، چرا که شکست باعث رشد و یادگیری کارمندان می گردد.

9. تهدید نکردن کارمندان با شغل یا میزان حقوق در هر شرایطی

تهدید کردن کارمندان با میزان حقوق و حتی برای اخراج آن ها در آینده‌ای نزدیک، کار درستی نیست. مطرح کردن این گونه تهدیدها با هر طرز بیانی کارمندان را عصبی، باعث عدم انگیزش کارکنان برای انجام کار و جست و جوی آن ها برای کار دیگری می گردد.

 1. قدردانی از کارمندان

تشکر و قدردانی از تلاش های کارمندان باعث افزایش عزت نفس آن ها می گردد. قدردانی از آن ها می تواند در قالب جوایز مالی، پاداش و هدیه باشد. افزایش حقوق که به نوبه خود بسیار تأثیرگذار است و همچنین محاسبه و ارائه کمیسیون ها و پاداش های روزانه به کارمندان موفق، باعث افزایش انگیزه و نگهداشت آن ها در سازمان می شود.

سخن پایانی

حفظ و نگهداشت کارمندان کلیدی و شایسته در موفقیت دراز مدت کسب و کارها اهمیت بسزایی دارد. امروزه رقابت کسب و کارها تنها به کسب سود، سهم بازار و… محدود نمی شود، همه این موارد تحت تأثیر عامل مهم و مؤثر نیروی انسانی شایسته است. بنابراین سازمان ها در جذب چنین نیروهایی رقابت و سعی در نگهداشت کارمندان موفق می کنند.

نگهداشت کارمندان کلیدی منجر به افزایش فروش محصولات و خدمات، رضایت مشتریان، عدم تحمیل بار اضافی بر سایر کارمندان و صرفه جویی در زمان جهت درخواست، استخدام و آموزش تا زمان استخدام نیروهای جدید، عدم تحمیل هزینه های زیاد بر سازمان، رضایت و اطمینان خاطر همکاران و سهامداران، برنامه ریزی مؤثر و دستیابی به اهداف سازمان می گردد.

روش های بسیاری برای حفظ و نگهداشت کارمندان وجود دارد که به برخی از آن ها در این مقاله اشاره گردید. شما عزیزان به منظور حفظ نیروهای کارآمد، جهت کسب اطلاعات بیش تر به وب سایت کوچینگ خانم سهیلا سرگزی مراجعه کنید. از مطالب و مقاله های ارزشمند ایشان در این زمینه استفاده و در صورت لزوم از مشاوره و راهنمایی های ارزشمند و کاربردی خانم سرگزی بهره مند گردید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  6 + 16 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!