6 گام طلایی برای بهبود مهارت رهبری

دسته بندی ها : آموزش, بیزینس کوچینگ, توسعه فردی 25 نوامبر 2020 سهیلا سرگزی 1343 بازدید
مهارت رهبری

شما رئیس یک شرکت هستید و اخیراً متوجه شده اید که کار با سرعت بالایی در حال اتمام است، اما سطح اشتیاق تیم به میزان قابل توجهی پایین است. در چنین شرایطی چه کار می کنید؟ اولین ایده ی شما ممکن است صحبت با کارمندان تان باشد. حتی اگر روحیه ی تیم شما تضعیف شده است باید بدانید که یک رهبر چه وظیفه ای در این قبال دارد و برای درک واقعی روحیه یک رهبر، اولین مکالمه را باید با خود داشته باشد.در چنین شرایطی مهارت رهبری خود را نشان میدهد.

شما به عنوان یک رهبر، باید به درون خودتان نگاه کنید و توانایی ها و کاستی های خود را بشناسید. این که از خود بپرسید چگونه می توانید راه های توانمند سازی و الهام بخشیدن به تیم خود را پیدا کنید یکی از اصلی ترین نمونه های مهارت های رهبری است. روش های زیادی برای تبدیل مکالمه به درون و تمرکز بر توسعه مهارت های رهبری وجود دارد. اما قبل از آن باید تعریف مهارت های رهبری را بدانید.

 

مهارت های رهبری چیست؟ 

بخش گسترده ای از رهبری بر توانایی الهام بخشیدن و سازماندهی افراد دیگر برای دستیابی به یک هدف مشترک، معمولاً بر اساس یک برنامه می باشد. مهارت های رهبری در هر سازمانی مهم است، زیرا ایجاد تیم های قدرتمند و توانایی انجام کارآمد وظایف را تسهیل می کند. از آن جا که این یک تعریف همه جانبه است، مجموعه مهارت های رهبری شما ممکن است با افراد دیگر متفاوت باشد. شاید شما مهارت های نرم رهبری مانند صبر، همدلی و گوش دادن را داشته باشید در حالی که همکار شما توانایی خود را در ریسک پذیری و تصمیم گیری نشان بدهد. نقاط قوت طبیعی شما هر چه باشد، توسعه مهارت های رهبری متناسب با آن استعداد ها، بلیط شما برای تأثیر گذاری بیشتر در شغل است.

رهبر بهتر سازمان بهتر

 

چطور یک رهبر موفق و تاثیر گذار باشیم؟

 1. پر شور باشید

هیچ کس نمی خواهد از شخصی که به موضوع بیش از آن ها اهمیت نمی دهد مشاوره بگیرد. هنگامی که اشتیاق واقعی را نسبت به نتیجه نهایی نشان می دهید، اعضای تیم شما برای رسیدن به اهداف خود، انگیزه ی بیشتری خواهند داشت. در نتیجه خواسته ی شما برای کارمندان تان روشن خواهد بود و آن ها را برای بهبود مهارت های رهبری نیز القا می کنید.

 1. الگوی دیگران باشید

ویژگی اصلی رهبران تحول آفرین، توانایی الگو بودن است. یکی از قدرتمند ترین نمونه های مهارت های رهبری این است که به اطرافیان خود دقیقاً همان کاری را نشان دهید که دوست دارید آن ها انجام دهند زیرا تیم شما فکر می کند، “اگر دیگران بتوانند این کار را انجام دهند، من هم می توانم.

 1. نقاط قوت خود را بیابید و از آن ها استفاده کنید

توسعه مهارت های رهبری به زمان و تلاش نیاز دارد و با بررسی دقیق نقاط قوت و ضعف شما آغاز می شود. شناخت قوی از موهبت ها و توانایی های ذاتی شما بدان معنی است که می توانید آنها را برای خودتان به کار بگیرید، در حالی که درک نقاط ضعف شما زمینه هایی را برای شما فراهم می کند که می دانید می توانید آنها را بهبود ببخشید زیرا رفع نواقص شما منجر به رشد واقعی می شود.

 1. اهداف مشخصی را تعیین کنید و آن ها را اجرا کنید

حتی نیرومند ترین رهبران هم به موفقیت نمی رسند اگر مسیری را برای رسیدن به هدف شان ترسیم نکنند. هنگامی که مهارت های رهبری را توسعه می دهید، برای روشن کردن اهداف و تحکیم آن ها وقت بگذارید. تدوین برنامه صحیح و تعیین معیار های معنی دار در طول مسیر، نقشه ای را برای دنبال کردن به شما می دهد، روشی که در هفته، ماه، سال و دهه آینده کسب و کار شما را هدایت می کند. هنگامی که به هدفی خاص رسیدید، به دنبال هدف دیگری باشید. تلاش مداوم برای رسیدن به معیار های بعدی به شما و کارمندان تان احساس معنا و غرور می بخشد.

 1. وقتی شکست می خورید، از ادامه دادن دست نکشید

رهبر موثر بودن به معنای هرگز اشتباه نکردن نیست. زیرا حتی رهبران قدرتمند و الهام بخش نیز مرتکب اشتباه می شوند. وقتی خطایی را تشخیص دادید، صریحاً آن را بپذیرید و برای اصلاح آن اقدام کنید. در مورد شکست ها با تیم خود بحث کنید و از آن ها ایده بگیرید. از خود و تیم خود بپرسید: چگونه می توانم از انجام این اشتباه در آینده جلوگیری کنم؟ درس گرفتن از شکست ها پیام قدرتمندی را به اطرافیان می فرستد. زیرا آن ها می فهمند که حتی در صورت اشتباه نیز به خوبی قابلیت رهبری را به کار می گیرید. کسانی که نمی دانند چگونه مهارت های رهبری خود را بهبود ببخشند باید در اولین گام یاد بگیرند که چگونه موفقیت ها و شکست ها را از یکدیگر تشخیص دهند.

leader

 1. الهام بخش باشید

کارمندی که احساس کند به او و توانایی هایش اعتقادی ندارید عملکرد خوبی نخواهد داشت و حتی می تواند از لحاظ روحی ضعف پیدا کند. در عوض، به دیگران و آنچه که آن ها توانایی انجام آن را دارند باور داشته باشید. به آنها القا کنید که بیشتر کار کنند و به ارتفاعات بیشتری برسند. توسعه مهارت های رهبری برای کسب و کار شما با تولید و تمرکز بر انرژی مثبت، حتی اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود، رمز رشد پایدار محسوب می شود.

 

سخن پایانی

توسعه مهارت های رهبری یکی از مهم ترین قدم هایی است که می توانید برای رشد و توسعه ی حرفه خود بردارید. کشف نیروی محرکه برای تبدیل شدن به بهترین رهبر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که شما برای شناخت و توسعه ی این مهارت ها به کمک یک کوچ احتیاج دارید. اگر از نداشتن مهارت های رهبری رنج می برید و یا نمی دانید چگونه مهارت های خود را توسعه دهید تنها کافی است با مراجعه به سایت سهیلا سرگزی علاوه بر مطالعه ی مقالات تخصصی دیگر، از خدمات کوچینگ و مشاوره ی تخصصی ما بهره مند شوید تا به رهبری موثر و تاثیر گذار تبدیل شوید.

 

 

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  7 − 5 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!