مزایای کوچ سازمانی در فروشندگی حرفه ای

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 26 سپتامبر 2021 سهیلا سرگزی 846 بازدید

کلمه کوچینگ در رابطه با استادان و مربیان با مهارت و حرفه ای به کار می رود که از طرح ها و روش های گوناگون مانند پرسش و پاسخ، گفنگو و صحبت های طولانی و برقراری یک ارتباط موثر و کارآمد بهره می برند تا بتوانند کسانی که به آن ها مراجعه می کنند و یا مخاطبان رودروی خود را در راه و مسیر رسیدن به هدف های خودشان قرار دهند و طوری رفتار کنند تا آن ها هم به سمت نیازها و اهداف آن ها حرکت کنند. کوچینک انواع و روش های مختلف و متفاوتی دارد که یکی از مهمترین و کاریردی ترین نوع آن، کوچینگ سازمانی است. در این میان ممکن است سوالات مختلفی ذهن ما را به خود درگیر کند که در ادامه به چند مورد از آن ها پاسخ می دهیم.

 

کوچینگ سازمانی به چه شکل کار می کند؟

باید به این نکته توجه داشت که در کوچینگ سازمانی استادان و مربیان بیشتر بر روی توانمندی ها و کارکرد های یه سازمان بزرگ یا یک مجموعه نظارت و کنترل دارند و در تلاش هستند تا توانمندی های آن مجموعه و سازمان را روز به روز افزایش دهند. هر شرکت و سازمانی علاوه بر توانمندی ها حرفه ای و مالی خود، دارای یک سرمایه مهم دیگر به نام نیروی انسانی است. در این میان ممکن است هر کارمندی با پیروزی و یا شکست خودش مسیر سازمان را هم دچار تغییر کند. به همین دلیل است که اکثر مدیران شرکت ها و سازمان ها به دنبال شرایط و موقعیتی هستند تا بتوانند برای رشد و پیشرفت کارکنان خودشان تلاش و کوشش کنند زیرا به این حرف باور دارند که رشد و پیشرفت یک نفر می تواند بر پیشرفت دیگر اعضای تیم هم تاثیر مثبت بگذارد.

برای موارد فوق می توانیم یک مثال خوبی بزنیم که بسیار هم به این موضوع نزدیک است. کارکرد اعضای بدن انسان ها هم بسیار شبیه این موضوع است و تک تک اعضای بدن انسان کارها و وظایف مخصوص به خودشان را انجام می دهند و همیشه مثل یک زنجیر به یکدیگر متصل بوده اند و در همه حال از یکدیگر حمایت می کرده اند. در این میان اگر یکی از حلقه های این زنجیر دچار ضعف و سستی شود، ضرر و زیان آن متوجه کل اعضای بدن می شود و همه از این اتفاق ضرر می کنند. کوچینگ سازمانی نیز یک ارتباط زنجیروار به همین شکلدارد و به همین شکل فعالیت می کند.

 

اصول کاربردی کوچینگ سازمانی پیست؟

مهمترین هدف کوچینگ سازمانی، ایجاد یک تقویت متحول و مثبت در سیستم یک شرکت است تا با طرح و برنامه ای درست رو به جلو حرکت کنند. چنین روش هایی بیشتر برای به دست آوردن هدف های استراتژیک و یا ایجاد تغییری در فرهنگ به کار می رود. نیازهای یک سازمان بسیار گسترده است و در راستای آن مربیان با تجربه ای هستند که با دانش و تجربه فراوان خود می توانند به ما کمک کنند تا راحت تر و بهتر به هدف خود برسیم. در همان ابتدا گفتیم که کوچینگ سازمانی به مربیان مجموعه بستگی دارد که ما آن ها را هیئت کوچینگ می نامیم.

 

کوچینگ چگونه می تواند در رشد و پیشرفت یک مجموعه و سازمان موثر باشد؟

امروزه بسیاری از مراکز و سازمان ها در مورد استفاده کردن و یا استفاده نکردن از متدها و روش های کوچینگ گرفتار شک و تردید هستند. دلیل آن هم این است که آن ها هنوز تاثیر چنین آموزش هایی را به شکل درستی نمی دانند و هنوز با کاربردهای آن آشنایی کاملی ندارند. برخی از کاربردها و روش های کوچینک که می توانیم با استفاده از آن به پیشبرد و موفقیت هدف های ما کمک کند، به شرح زیر است:

 • روش های پیشرفت کارمندان و کارکنان و تاثیرات جمعی آن
 • کمک به افزایش سود سازمان
 • امکان بررسی کردن خطاهای مدیریتی
 • اصلاح کردن ارتباط بین مدیران و کارمندان شرکت
 • ایجاد شخصیت های کارمندی و یا اصلاح آن ها
 • آموزش های جایگزین مدیریت

 

کوچ به چه کسانی گفته می شود؟

در تعریف کوچ شاهد اختلاف نظرهای مختلفی هستیم. در تعریفی کلی و جامع می توانیم به مدیران یک مجموعه و یا کارکنان آن اشاره کنیم که با داشتن دانش ها و آموزش های قبلی،این قابلیت و توانایی را دارند تا که یک سازمان و شرکت را مدیریت کنند.

 

چند مورد از موارد مثبت و منفی که در روش های کوچینگ وجود دارد:

 • مربیان داخلی: این روش بسیار مقرون به صرفه است و برای مربیانی که از دانش خوبی برخوردار هستند کاربرد دارد. بعضی به دلیل شرایط اقتصادی موجود و توان مالی شرکت خود از روش های ترکیبی استفاده می کنند و از این موضوع اطمینان حاصل می کنند که هر کدام از مربیان که انتخاب می شوندبرای آن مجموعه فردی قابل اعتماد هستند.
 • سازمان های کوچینگ خارجی: این مورد آسان بودن در امر تدارکات را نشان می دهد. با همه این ها بسیاری از استادان و مربیان برجسته و توانمند خدمات خودشان را به وسیله سازمان های کوچینگ ارائه نمی دهند و سعی می کنندبه جای آن استقلال خودشان را حفظ کند.
 • ارائه دهندگان فردی خارجی: تدارکات سخت و پیچیده فرصت ارتباط با ارائه دهندگان برجسته و مشهور را فراهم می کند که از طریق سازمان ها و موسسات کوچینگ شخص ثالث قراردادی نمی بندند.

 

 

بسیاری از سازمان هایی که دارای برنامه های کوچینگ هستند از بررسی های بعد از کوچینگ برای پیدا کردن اینکه آیا کوچینگ کارآمد بوده است یا نه استفاده می کنند و پس از آن تصمیم می گیرند که کوچ را برای مشاغل آینده هم حفظ کنند. باید توجه کنیم که بیشتر این موفقیت ها به رابطه اعتماد و داشتن رابطه خوب بین مربیان و مشتری بستگی دارد که  یکی از موضوعات قابل توجه در این بخش است.

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی بر این بود تا به بررسی مزایای کوچ سازمانی در فروشندگی حرفه ای اشاره شود. شما دوستان و عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر به وب سایت خانم سهیلا سرگزی مراجعه کنید و از راهنمایی های ایشان بهره مند شوید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پنج × سه =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!