مهارت های پایه کوچینگ

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 23 آگوست 2021 سهیلا سرگزی 793 بازدید

یکی از مهم ترین عواملی که می توانید با استفاده از آن در زمینه ی کاری خود پیشرفت داشته باشید، دانستن مهارت های پایه کوچینگ و کاربرد های آن است؛ و برای این که به این مهارت ها برسید باید در وهله ی اول به معنا و مفهوم عبارت کوچینگ دست یابید .

همه چیز درباره ی کوچینگ

کوچ یا همان مربی فردی است که به دنبال ایجاد یک ارتباط موثر و هدفمند میان خود و افرادی که به یک کوچ حرفه ای، توانمند و مورد اعتماد هستند؛ می باشد و می خواهد فضایی با امنیت را برای این افراد (مراجع) ایجاد کند تا آنها بتوانند با کوچ خود ارتباط برقرار کنند و تمام مشکلات خود را در این فضای رازداری و امنیت بیان کنند و زمانی که چنین اتفاقی بیفتد در واقع مهارت کوچ را می رساند که به راحتی می تواند کوچینگ انجام دهد .

اگر بخواهیم کوچ ها را طبقه بندی کنیم ، آنها را می توان به یک کوچ عادی و یک کوچ حرفه ای دسته بندی کرد، که یک کوچ زمانی به مربی حرفه ای ارتقا پیدا می کند که کل مدت زمان ارتباط با مرجع او را کاملا به هدف خود نزدیک کند و همچنین او را بدون هیچ قضاوتی بهتر از خود ایشان بشناسد، این گونه می تواند برای شخصی که می خواهد به هدف خود برسد مانند یک آینه عمل کند. بعلاوه یک کوچ حرفه ای دغدغه ی این را دارد که مرجعش به چیزی که می خواهند برسند و مرجعش کجاست و هدف او چیست ؟ در واقع یک کوچ حرفه ای مرجع را از خود او بیشتر می شناسد .

چنانچه شما جزو آن دسته از افراد هستید که همواره به دیگران راهنمایی می دهند و در ارتباط برقرار کردن بسیار مهارت دارید و همچنین از این کار لذت می برید باید بگویم که شما برای مربیگری ساخته شده اید و این چنین شغلی به شما کمک می کند تا ارتباط های بسیار زیادی با افراد مختلف در جهت یک هدف مطلوب برقرار کنید .

در حالت کلی بیزینس کوچینگ می تواند برای مشاوره مسیر شغلی به دانش آموزان، افرادی که از از شغل فعلی خود رضایت ندارند و میخواهند آن را تغییر دهند، برای مشاوره به افرادی که تازه می خواهند وارد بازار کار شوند انجام می شود. و در دنیای امروز همه ی انسان ها به چنین مربی ای برای پیدا کردن خواسته های حقیقی درونی خود و چیزی که برای آن ساخته شده اند نیاز دارند .

یک کوچ باید برای این که در کار خود موفق باشد حتما باید احساس مسئولیت داشته باشد زیرا در این راه با سختی های بسیار زیادی برای رساندن شخص به مقصد مواجه می شود و اگر دلسوزانه عمل نکند ممکن است به راحتی عقب بکشد، و همچنین باید قدرت بالایی برای ارتباط برقرار کردن و همچنین تحلیل سریع از حالات و خواسته های فرد داشته باشد تا بتواند او را به درستی به سمت شغل درست و مورد علاقه ی فرد راهنمایی کند؛ این گونه کوچ می تواند با تطابق صحبت ها و خواسته های درونی افراد به از بین بردن موانع شخصی فرد کمک کند و با برقراری کارآگاه های آموزشی فرصت های شغلی آن ها را ارتقا دهد.

همانطور که میدانید نیروی انسانی در هر شرکت بخش عمده و مهم آن مجموعه می باشد و باید برای استخدام نیروی با استعداد و به دنبال آن انسجام مجموعه به بهترین نحو مدیریت کرد تا تمام نیروی انسانی با دیدگاه و عقاید مختلف در کنار هم برای آینده ی شرکت تلاش کنند.

یک مجموعه برای هدفمند شدن نیاز به مربی و مدیری دارد که بسیار توانمند، با تجربه، تحلیل گر و دلسوز باشد تا بتواند مجموعه را به سمت موفقیت سوق دهد و به همین دلیل است که برای هر سازمان کوچینگ بسیار لازم و ضروری است و این حرفه تنها برای اسم و رسم و شیک تر به نظر رسیدن نیست بلکه بسیار لازم و کاربردی است .

یک کوچ کسب و کار با شکست ها وپیروزی های فراوان، تجربه های بسیار زیادی به دست آورده و می تواند کسب و کار هر شرکتی را به صورت مستقل ارزیابی کند و پیشنهادات شخصی سازی شده را با توجه به نیاز آن کسب و کار به شرکت ارائه دهد . در نتیجه متوجه خواهیم شد که برای درآمدزایی، انجام کارهای تاثیر گذار در کوتاه مدت، شناخت اهداف و امیال و در نهایت درست کردن اشتباهات به کوچینگ کسب و کار نیازمندیم تا ما را به موفقیت در حرفه ی مورد علاقه و مورد نیاز برساند.

فراموش نکنید که در وهله ی اول یک کوچ خوب بیابید تا بهترین راهنما باشد و بدانید که یک کوچ خوب بر خلاف باور برخی نه تنها پر هزینه نیست بلکه به شما کمک می کند که چگونه بر روی بودجه ی خود مدیریت داشته باشید و چنانچه کوچینگ کسب و کار هزینه ی زیادی نیز داشته باشد بزودی با این کوچینگ چند برابر این هزینه را به دست خواهیم آورد، به شرط آن که قبل از راه انداختن کسب و کار از کوچینگ استفاده کنیم زیرا استفاده از این حرفه در دقیقه 90 کار را بسیار پیچیده می کند.

برای شروع یک حرفه قطعا مشکلات زیادی بر سر راه شما قرار می گیرند، مشکلاتی که ممکن است شما را برای شروع آن چه در ذهن دارید بترساند و این ترس و نگرانی مانع پیشرفت شما شود، که البته باید بگویم که این ترس ها بیهوده نیست و شروع کار و حرفه ی خود آن هم بدون تجربه خصوصا در ایران بسیار دشوار است، و چنانچه شما می خواهید بدون شکست در مسیر درست قدم بردارید باید از کوچینگ استفاده کنید تا به شما کمک کند که با افراد خبره کار خود را آغاز کنید و در ادامه باورهای منفی و ترس را از شما دور می کند و مدیریت را در شما شکوفا می سازد و اهمیت و ارزش شما را یادآور می شود. از این طریق شما برای شروع و یا حتی ادامه ی کار و تحصیل خود هدفمند، قاطع و با حمایت قدم برمی دارید .

در انتها یادآور می شویم که که کوچینگ با مدیریت زمان به کارآفرینان، صاحبان کسب و کار، شرکت های در حال توسعه کمک می کند و با حمایت و صمیمیت روش های نوین و کارآمد را بعد از ارزیابی و تحلیل فرد پیش روی او می گذارد .

اگر شما آن شخص هدایت گر هستید و یا نیاز به یک مربی دارید کوچینگ را فراموش نکنید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  13 + هفت =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!