مزایای کوچینگ برای کسب و کارها

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 1 سپتامبر 2020 سهیلا سرگزی 1433 بازدید
مزایای کوچینگ برای کسب و کار ها

کوچینگ چیست؟ آیا تا به حال این کلمه را شنیده اید؟ بیشتر افراد تا به حال کلمه کوچینگ را نشنیده اند، و یا اگر شنیده اند به خوبی معنای آن را درک نکرده اند. ما اینجا هستیم که آگاهی ایجاد کنیم و درباره این کلمه و مزایای کوچینگ در کسب و کار و دنیای امروزه خودمان بحث کنیم، و درباره آن توضیحاتی ارائه دهیم.

کوچینگ (coaching) چه معنایی دارد؟

برای کوچینگ تعاریف متعددی بیان شده است که ما در اینجا اگر کوچینگ را بخش کنیم، به دو بخش (coach) و (ing) تقسیم می شود. بخش اول این کلمه یعنی کوچ، به معنای شخصی است که خواهان ارتباط موثر با طرف مقابل خود است و بخش دوم آن فقط نشان دهنده انجام عمل در زبان انگلیسی است. کوچ حالتی را به وجود می آورد که شخص مقابل به او اعتماد کرده تا رابطه مستحکم و قوی تری را پیش ببرند. کوچ باید شخصی مورد اطمینان، و راز نگه دار باشد تا شخص مراجعه کننده امنیت لازم را در محضر کوچ احساس کند تا رابطه موثری به وجود آید. ایجاد این فضای موثر برای هر دو شخص آرامش روحی را به همراه دارد. کوچینگ را می توان به بسیاری از کارهای این دوره تعمیم داد، مانند معلمی (کوچ) که به دانش آموز(مراجع) خود علم می آموزد یا مربی رانندگی که به هنرجو خود آموزش رانندگی می دهد، و هزاران کار دیگر که می توان مثال زد. کوچ را می توان شخص با مهارت و تجربه ای دانست که، افرادی که دنبال هدف هایی در زندگی خود هستند را از تجربیات و دانسته های خود آگاه کرده و سعی در نشان دادن مسیر درست به آن افراد دارد تا به اهداف خود دست یابند. در جلسات کوچینگ، افراد در بحث های خود به چالش دعوت می شوند تا پتانسیل های درونی خود را شناخته و با نگرشی جدید رو به رو شوند. در هر کاری ما می توانیم کوچینگ یا همان مربی گری را بین افراد آن گروه تعمیم دهیم تا با مفهوم آن و مزایای کوچینگ بهتر آشنا شویم.

چگونه می توان یک کوچ خوب انتخاب کرد؟

خب بیایید به این سوال پاسخ بدهیم. از نظر شما عزیزان چه چیزی باعث محبوبیت و موفق شدن یک کوچ می شود؟ یک کوچ چه ویژگی های شاخصی باید داشته باشد؟

 • مهربان باشد
 • دلسوز باشد
 • افراد را درک کند و خود را با آن ها هم دل و همراه بداند
 • احساس مسئولیت در برابر مراجع خود داشته باشد
 • بتواند فرد را به چالش بکشاند تا فرد، خود به جواب سوال هایش برسد
 • مودب باشد
 • از موضوعات متنوع استفاده کند
 • زیرک و دانا باشد
 • دانش کافی درباره این مسئله را داشته باشد
 • یک رهبر خوب باشد

کوچ ها باید چه نکاتی را بدانند

مزایای کوچینگ کسب و کار

اگر می خواهید یک کوچ خوب انتخاب کنید باید چندین نکته را بدانید:

1. کوچ باید در انجام کار خود پر تلاش و مصر باشد
کوچ ها در دوران کار خود با افرادی رو به رو می شوند که در برابر تغییر و اصلاح خود مقاومت می کنند. در این شرایط کوچینگ نباید عقب گرد کند بلکه باید از راه ها متنوع برای ایجاد تغییر در فرد تلاش کند تا به نتیجه برسد.

2. زیرک و ریز بین باشد
یک کوچ باید ببیند که مراجع او در برابر چه مسائلی واکنش نشان می دهد یا هیجان زده می شود تا بتواند مسیر پیشرفت را برای مراجعان خود هموار تر کند؛ یعنی کوچ باید نقاط ضعف و قوت شخص را بشناسد تا در مسیر کاری خود بهتر عمل کند و به فرد کمک های لازم را بکند.

3. کوچ باید همراه فرد بماند تا شخص به سطح متعادل برسد
افراد، در زمینه و مسائل مختلف نیاز به یک فرد راهنما و هم دل دارند که آن ها را به مسیر درست هدایت کرده تا به خواسته مورد نیاز خود دست پیدا کنند و این شخص راهنما باید در این مسیر، فرد را همراهی کرده تا به جلو حرکت کند. فرد راهنما باید به شخص مراجع کمک کند تا آینده خود را بسازد و مسائل و مشکلات این مسیر را برای آن شرح دهد و این اطمینان را برای آن حاصل کند که در مسیر کوچینگ همراه اوست و او را پشتیبانی می کند تا به موفقیت برسد.

کوچینگ کسب و کار یعنی چی؟

کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند، افرادی هستند که دانش و مهارت لازم درباره این موضوع دارند و از دانسته های خود در این زمینه برای بالاتر بردن سطح کار دیگران استفاده می کنند. کتاب ها و مقالات بسیاری وجود دارند که در آن ها توصیه هایی برای بهتر شدن کسب و کار نوشته شده است اما، این کتاب ها و مقالات عمومی هستند و برای کار خاصی نوشته نشده اند و جنبه کلی دارند.

مزایای کوچینگ در کسب و کار چیست؟

کوچینگ کسب و کار

برای شروع یک کار خوب و موفق شدن در آن کسب و کار باید از یک فرد با تجربه در این موارد کمک گرفت. یک کوچ بر اساس کسب و کاری که شما می خواهید راه اندازی کنید یا راه اندازی کرده اید، می تواند شما را در این مسیر درست هدایت کند. کوچینگ در کسب و کار به صاحبان آن حرفه کمک می کند که طبق اصول پیش بروند و آن کار را از زیر بنا قوی کنند. وقتی یک کار بر اساس قوانین پایه و اصول باشد بهتر پیش می رود و نتایج حاصل از آن کار هم یقینا بهتر خواهد بود. پس چه خوب است کسانی که می خواهند یک کسب کار را راه اندازی کنند به شخص با تجربه در این زمینه مراجعه کرده تا هم از تجربیات آن ها استفاده کنند و هم به موفقیت های والایی دست یابند. به فرض مثال فردی که می خواهد خیاطی را بیاموزد خود می تواند تمام نکات مربوط به این فن را یاد بگیرد؟ یا بهتر است به مربی ماهر در این زمینه مراجعه کند که تمام اصول مربوط به این فن را فرا گرفته و شخص با تجربه تری هست؟ پس از مزایای کوچینگ  اگر از هر زاویه به این موضوع نگاه کنیم می بینیم استفاده از تجربیات چنین افرادی برای داشتن کسب و کار موفق تر بسیار موثر است.

سخن نهایی

اگر با مطالعه این مقاله به این موضوع پی برده اید که کوچینگ تا چه اندازه درکسب و کار و زندگی پر اهمیت است، حال وقت آن است که کسب و کار خود را شروع کنید و از تجربه افراد متخصص استفاده کنید تا کار پر رونقی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر بقیه مقالات سایت خانم سهیلا سرگزی را مطالعه کنید تا بیشتر با بیزینس کوچینگ آشنا شوید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  12 + 12 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!