مدیریت منابع انسانی چگونه کار می کند؟

دسته بندی ها : آموزش 6 جولای 2021 سهیلا سرگزی 883 بازدید

مهم‌ترین دارایی و سرمایه هر سازمان نیروی کار آن می باشد. بنابراین لازم است تا این سرمایه‌ های مهم برای پیشرفت سازمان و رسیدن به اهداف آن مدیریت گردند، این وظیفه به عهده بخش مدیریت منابع انسانی هر سازمان است. از این رو می توان بیان کرد که حساس ترین و مهم ترین واحد هر سازمانی مدیریت منابع انسانی می باشد. این مدیریت با تعهد و مدیریت خوب و حرفه ای خود منجر به رشد مستمر سازمان می گردد و باعث سود کارفرما و کارمندان می شود. قطعاً به منظور ارتقا مدیریت باید به وظایف و مسئولیت های آن کاملاً آشنا و مسلط بود. به عبارتی

مدیریت سبب می شود که هر چیزی در مسیر صحیح خود حرکت نماید و به بی‌راهه کشیده نشود چرا که این بی‎ راهه و مسیر نادرست زندگی افراد را نابود می نماید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، افزایش یکپارچگی و جهانی شدن، گسترش جهانی سازمان ها،  اقتصاد متلاطم و قوانین و آئین نامه های سخت باعث نابسامانی و ناآرامی اوضاع شده است، از این رو باید به نقش منابع انسانی اهمیت ویژه ای داده شود. مدیریت منابع انسانی دائماً درگیر یکپارچه سازی عملیات و برنامه ریزی های کسب و کار می باشد.

وظایف مدیریت منابع انسانی

 • استخدام

یکی از مسئولیت‌ های اصلی مدیریت منابع انسانی، استخدام است. این مدیریت وظیفه دارد که با برنامه‌ریزی برای موقعیت شغلی مورد نیاز، افراد مناسب را استخدام نماید. همچنین مدیریت منابع انسانی باید واسطه بین کارفرما و متقاضی کار نیز باشد و قبل از استخدام فرد مورد نظر، او را از قوانین و سیاست‌های سازمان و شرایط قرارداد، باخبر کند. مدیریت منابع انسانی با این وظیفه برای رسیدن به دو هدف جذب استعداد و استخدام منابع، کار خود را آغاز می کند.

الف) جذب استعداد

جذب استعداد با اولین برنامه‌ریزی برای استخدام نیروی انسانی در سازمان، آغاز می‌ گردد. در آغاز نیاز های سازمان بررسی و سپس با تدوین برنامه‌ ای به منظور استخدام استعداد های حرفه ای به این نیازها پاسخ داده می شود، از این رو با ایجاد یک تصویر و ذهنیت خوب از سازمان، می توان به جذب افراد توانا و با استعداد پرداخت. مدیریت منابع انسانی باید در جهت برند سازی سازمان و کارفرم و منافع کارکنان کارهای شایسته و صادقانه ای انجام دهد. نهایتاً این‌که مدیریت منابع انسانی طی فرایند استخدام نیاز به استراتژی ‌ها و ترفند های دقیقی دارد.

ب) استخدام منابع

برای استخدام منابع، از استراتژی های استخدامی استفاده می گردد. امروزه برای جذب استعدادهای برتر رقابت شدیدی وجود دارد، در این رقابت تنگاتنگ، مدیریت منابع انسانی باید از تمام توان خود جهت جذب بهترین نیروی کار استفاده کند. برای این منظور کارهایی مانند پیدا کردن مکان‌های مرتبط برای جست‌وجو، جذب حداکثر کاندیدهای ممکن به‌وسیله‌ی محیط‌های ارتباطی متنوع، جمع‌آوری تمام درخواست‌ها، حذف درخواست‌های نامرتبط و انتخاب بهترین افراد برای دعوت به مصاحبه‌ انجام می شود. سپس با تهیه لیست نهایی، مدیریت منابع انسانی مانند یک واسط و مذاکره‌ کننده بین سازمان و فرد متقاضی استخدام، طوری عمل می نماید که هر دو سود کنند.

· آموزش منابع

پس از استخدام افرد مناسب برای شغل های مورد نظر، کارکنان جدید باید آموزش های لازم را ببینند تا با الگوی کاری سازمان آشنا شوند. بخش منابع انسانی باید در این برنامه آموزشی مشارکت لازم را نماید تا هر نیروی جدید را بر اساس شرایط کاری مورد نظر آموزش دهد. این امر باعث ایجاد انگیزه به کارمندان و حفظ آن ها می‌ گردد. ارائه این آموزش ها در حین کار به کارمندان باعث مفید بودن و هماهنگ شدن آن ها با روش انجام امور می گردد. بنابراین این آموزش ها علاوه بر کمک به نیروی جدید، باعث ایجاد دید بهتری از نحوه انجام کار برای بخش منابع انسانی می شود. پس از آموزش کارکنان، بخش منابع انسانی باید به ارزیابی نتایج اکتسابی از برنامه های آموزش و رتبه بندی کارکنان بپردازد.

· پیشرفت حرفه‌ ای

رشد و پیشرفت کارکنان از لحاظ حرفه‌ای، یک امتیاز برای خود کارکنان و سازمان به شمار می آید. مدیریت منابع انسانی باید باعث افزایش انگیزه و تعهد کارکنان گردد، از این رو لازم است که نام کارکنان خود را در سمینارها و رویدادهای تجاری مورد علاقه آن ها بنویسد تا حس مهم بودن یابند و از طرفی با ایجاد موقعیت هایی زمینه رشد علایق و مهارت های آن ها را فراهم نماید. بنابراین هر چه مهارت های کارکنان بیش تر باشد، برای سازمان هم مفیدتر است و هر دو به سود می رسند.

· ارزیابی

مدیریت منابع انسانی موظف به بررسی و تهیه مرتب گزارش های عملکرد کارکنان می باشد، بنابراین کارکنان برای بهتر شدن عملکرد خود تلاش می کنند. بخش منابع انسانی باید با کارمندان به طور جداگانه ارتباط برقرار نماید و به ارائه بازخورد و دادن پاداش نسبت به عملکرد کارکنان اقدام نماید. ارائه پاداش به کارکنان باعث افزایش انگیزه و بهره وری آنان می شود.

· حفظ فرهنگ محیط کار

از دیگر وظایف مدیریت منابع انسانی حفظ سلامتی، امنیت و لذت‌ بخش بودن محیط کار با از بین بردن عوامل استرس زا برای کارکنان است. مدیریت منابع انسانی باید دارای دیدگاهی باز، داشتن روابط دوستانه و برابر با کارکنان باشد تا باعث افزایش رضایت و عملکرد آن ها شود.

· حل اختلافات

در یک سازمان قطعاً کارکنانی با دیدگاه های مختلف وجود خواهند داشت و این امر باعث بروز اختلافاتی بین آن ها می گردد. مدیریت منابع انسانی در صورت بروز اختلاف بین کارکنان باید به صورت قاطعانه و درست بدون هیچ پیش داوری و تبعیض به حل اختلاف بپردازد تا از تکرار آن ها جلوگیری شود.

· ارتباط با کارمندان

مدیریت منابع انسانی باید از مهارت‌ های ارتباطی و بین ‌فردی بالایی برخوردار باشد، به گونه ای که کارمندان به راحتی مشکلات خود را با او در میان گذارند، قادر به جلب اطمینان و اعتماد کارمندان و مدافع حقوق آن ها باشد.

· پاداش‌ و تشویق‌

با ارائه پاداش به کارکنان علاوه بر افزایش انگیزه در آن ها، باعث به وجود آمدن فضای رقابتی سالم بین آن ها به منظور رسیدن به اهداف سازمان می شود. لازم نیست پاداش مادی باشد می تواند در حد یک سپاسگزاری صادقانه، منعطف‌ تر کردن ساعات کاری، ارائه مرخصی و تعطیلات طولانی مدت باشد. این قبیل پاداش ها علاوه بر استقبال زیاد کارکنان باعث جذب افراد با استعداد به سازمان خواهد شد.

 

· دانش حقوقی

مدیریت منابع انسانی به منظور تضمین رشد مستمر سازمان همواره موظف به پیروی از قانون می باشد. از این رو این مدیریت باید در نگارش و هماهنگی سیاست های جدید و تنظیم قراردادها با قوانین کار، مالیات، ساعات کار مجاز و حداقل دستمزد دقت لازم را داشته باشد.

 

 

 

· سازمان‌ دهی و هدایت

سازمان دهی همه امور سازمان از جمله خوشامدگویی به کارکنان جدید و هدایت آن ها بر طبق سیاست ها و قوانین سازمان به عهده مدیریت منابع انسانی است. بخش منابع انسانی هر سازمان موظف به معرفی نیروی جدید به بخش مناسب، در نظر گرفتن مربی آموزشی، ارائه لیستی از انتظارات، قوانین و مسئولیت های کاری و همچنین مسئولیت سازمان‌ دهی و حفظ داده‌ های کارکنان را دارند.

 • مدیریت

مدیریت که شامل مدیریت کارکنان، کارفرماها و کل سازمان منابع انسانی می شود، مهم‌ ترین وظیفه‌ی مدیر منابع انسانی است. مدیر منابع انسانی باید در مدیریت، ایجاد، اجرا و نظارت بر قوانین اجباری برای همه کارکنان نقش داشته باشد. نظارت بر حضور و غیاب کارکنان بخش بزرگی از مدیریت منابع انسانی را تشکیل می دهد، از این رو باید به دقت به بررسی و مدیریت زمان ‌های ورود و خروج، اضافه‌ کاری‌ ها و کسر کارها بپردازد.

· مدیریت حقوق و دستمزد

مهم ترین بخش مدیریت منابع انسانی به مدیریت حقوق و دستمزد (محاسبه‌ بهینه‌ درآمدها، مدیریت دستمزدها، باز پرداخت ‌ها و آماده ‌سازی فرم دستمزدها) مربوط می شود. بنابراین مدیریت منابع انسانی باید به شفاف سازی و قرار دادن اطلاعات لازم در اختیار کارکنان در صورت نیاز بپردازد، همچنین مدیریت منابع انسانی باید به محاسبه دقیق حقوق ها و زمان پرداخت آن ها توجه داشته باشد. او باید متوجه تسویه حساب های لازم هنگام خروج کارکنان از سازمان به هر دلیلی باشد.

 

سخن پایانی

از آنجا که نیروی انسانی، سرمایه و دارایی اصلی یک سازمان می باشد، برای ایجاد یک سازمان در حال گسترش و موفق باید به ایجاد و تقویت یک تیم حرفه ای پرداخت تا زمینه رشد و برند شدن یک سازمان را تضمین نمایند. برای داشتن تیم حرفه ای علاوه بر ایجاد زمینه جذب نیروهای کارآمد و با استعداد، باید آن ها را به صورت تخصصی کنترل و مدیریت نمود.

همان طور که در این مقاله بیان شد مهم ترین وظایف مدیریت منابع انسانی شامل استخدام و آموزش کارکنان، پیشرفت حرفه‌ ای، ارزیابی عملکرد، حفظ فرهنگ محیط کار، حل اختلافات، ارتباط با کارمندان، پاداش‌ و تشویق‌، دانش حقوقی و حفظ قانون، سازمان‌ دهی و هدایت کارکنان و مدیریت می باشد، در صورتی که وظایف ذکر شده توسط مدیریت منابع انسانی به درستی انجام و عملکرد مناسبی داشته باشد، آینده و اهداف سازمان قابل دست یابی می باشند.

شما عزیزان به منظور آشنایی با وظایف و عملکرد مناسب مدیریت منابع انسانی و جهت کسب اطلاعات بیش تر لازم است به وب سایت خانم سهیلا سرگزی مراجعه نمایید. از مطالب و مقاله های ارزشمند ایشان در این زمینه استفاده و در صورت لزوم از مشاوره و راهنمایی های ارزشمند و کاربردی خانم سرگزی بهره مند گردید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شانزده − 9 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!