چطور نیرو استخدام کنیم؟

دسته بندی ها : آموزش 25 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 896 بازدید

چطور نیرو استخدام کنیم سؤالی است که برای اکثر کارفرمایان پیش می آید. به همان میزان که یافتن شغل مناسب و خوب مشکل است، یافتن نیروی مسئولیت پذیر و متعهد نیز کار سخت و مهمی خواهد بود، چرا که نیروهای موفق پایه و اساس یک کسب و کار سودآور و قدرتمند هستند. بنابراین سوال چطور نیرو استخدام کنیم؟ در ذهن کارفرمایان نقش می بندد. در این مقاله نکاتی را برای استخدام نیروهای جدید یادآوری می کنیم.

نکات ضروری در استخدام نیرو

از آنجا که استخدام فرایند مهمی است که در هر سازمان یا شرکت اتفاق می افتد، از این رو اگر این فرایند به درستی صورت نگیرد، سازمان یا شرکت متحمل هزینه های زیادی از قبیل انرژی، منابع مالی، ذهنیت شرکت نسبت به نیروهای جدید، به خطر انداختن سیاست های سازمان و… می شود. بنابراین جهت کاهش این هزینه ها بایستی با رعایت برخی نکات، از استخدام نسبتاً خوب و نزدیک به شرایط ایده آل بهره مند شوید. این نکات مهم استخدامی عبارت اند از:

 • استخدام از بین پرسنل وفادار موجود

 در صورت یافتن تناسب بین پرسنل موجود با موقعیت جدید شغلی، باعث صرفه جویی در زمان می شوید. از این رو با نظر گرفتن ویژگی های مورد نظر برای فرصت شغلی جدید و توجه به جزئیات، تجربه، سطح تحصیلات و انعطاف پذیری نیروی کار، بهترین نیرو را استخدام نمایید.

 • تشویق پرسنل و کارمندان به منظور معرفی نیروی کار

 

این روش، شیوه ای عالی برای جذب نیروهای جدید است. کارمندان یک شرکت برای اعتبار خود ارزش قائل هستند. بنابراین به معرفی افرادی که دارای صلاحیت لازم برای آن کار باشند، می پردازند. پس لازم است با ارسال ایمیلی به کارمندان شرکت که شامل شرح استخدام است، از آن ها در این باره کمک بگیرید.

 • استفاده از کاربران و مخاطبان کسب و کار مربوطه

از طریق یک افتتاحیه و یا از افرادی که سال ها با آن ها فعالیت دارید، با توجه به این که آن ها شناخت کامل نسبت به شما و ویژگی های نیروی کار مد نظر شما دارند، بخواهید تا افراد مناسبی را در زمینه فرصت شغلی جدید به شما معرفی نمایند.

· درج آگهی استخدام مناسب و مؤثر

به منظور جذب افراد خلاق و ارسال رزومه  برای شرکت لازم است آگهی استخدامی تهیه کنید که در آن از مزایای ارسال رزومه، آموزش و توسعه کارمندان، مطالب جالب از شرکت و نوع فرهنگ سازمانی آن، اشاره به ویژگی های مدنظر نیروی کار مثلاً خلاقیت و… صحبت شده باشد.

 • جذب متقاضیان متناسب با فرهنگ سازمانی

وجود یک فرهنگ قوی درسازمان یا شرکت منجر به رضایت نیروهای کار، مشتریان، عملکردهای مالی بهتر و جذب استعدادهای موفق می شود. به عبارتی رضایت شغلی و عملکرد به نوعی به هم وابسته اند، از این رو فرهنگ شرکت باعث بهره وری تیمی می گردد. بنابراین در زمان استخدام نیروهای جدید باید دقت شود که با فرهنگ شرکت تناسب لازم را داشته باشند، در غیر این صورت یک نیروی نامتناسب باعث عملکرد ضعیف فردی و کاهش راندمان کلی تیم خواهد شد.

 • استفاده از شبکه های اجتماعی

 

با استفاده از منابع آنلاین استخدام مانند Linkedln، Instagram، Facebook ، Youtube یا سایت های مربوط به زمینه فعالیت شما، که اطلاعات افراد را در این زمینه دارند، نیروهای موفق را استخدام کنید.

بسیاری از افراد جویای کار از این سایت ها برای یافتن مشاغلی متناسب با مجموعه مهارت های خود استفاده می کنند. حتی اگر شخصی مد نظر شما قرار بگیرد و شاغل باشد، تشکیل جلسه ای برای شناختن شخص ضرری ندارد. از این رو یا خود شخص کار شما را ترجیح می دهد یا این که نیروهای کارآمدی را در این زمینه به شما معرفی می نماید.

 • توصیفی جذاب از زمینه فعالیت، اهداف و چشم اندازهای آینده شرکت

معمولاً افراد بالقوه و واجد شرایط استخدام به دنبال شرکت های موفق و متمایز از رقیبان خود هستند. از این رو لازم است به بیان هدف اصلی شرکت پرداخته شود. همچنین در مورد فرصت شغلی نیز باید وظایف حیاتی و تأثیرگذار بر بازدهی شرکت شرح داده شود تا باعث ترغیب نیروهای موفق گردد.

 • سنجش اخلاقی و نگرشی متقاضی

در مصاحبه باید ویژگی های شخصیتی و نگرشی فرد از قبیل ارتباطات، همدلی، کار تیمی، هوش، خلاقیت، میزان ریسک پذیری و… مورد ارزیابی قرار گیرد. از این رو اگر به دنبال نگرش های مثبت هستید باید ارزش های محوری که برای شرکت مهم می باشند را شناسایی و نگرش متقاضی را نسبت به آن ها ارزیابی نمود. غالب شکست های استخدامی دلایل نگرشی دارند نه مهارتی. از این رو لازم است بعد از مشخص شدن مهارت های تخصصی متقاضی، مهارت های او را مورد سنجش قرار دهیم که کاری سخت است.

 • رفتار مناسب با متقاضیان استخدامی

رفتار با متقاضیان استخدام باید به گونه ای باشد که حس احترام و ارزش داشته باشد. از این رو مانند مشتریان خود با آن ها خوش برخورد باشید.

 • درج استخدام و فرصت شغلی جدید در سایت های شغلی مرتبط

با درج استخدام در سایت های مرتبط با آن زمینه کاری، به علت این که این سایت ها همواره توسط افراد متناسب با آن کار مورد بررسی و مشاهده مکرر قرار می گیرند، دارای اهمیت است. بنابراین این روش می تواند به جذب نیروهای کارآمد به شما کمک شایانی کند.

 • تبلیغات

 

یکی از روش ها برای یافتن و استخدام نیروی مناسب، تبلیغات است. معمولاً شرکت ها از طریق مجلات، وب سایت ها و تبلیغات محیطی یا بیلبوردها به جذب نیرو می پردازند.

 • یافتن مناسب ترین متقاضیان و انجام مصاحبه شغلی با آن ها

 

از بین انبوه درخواست های اعلام شده باید بهترین متقاضیان را یافته و از آن ها مصاحبه به عمل آورید. با در نظر گرفتن برنامه ای، تجربه، مهارت ها و شخصیت آن ها را مورد ارزیابی قرار دهید تا شایسته ترین فرد استخدام گردد. برای این امر باید سخت گیر باشید تا نتیجه مطلوب را کسب کنید.

 • استفاده از تست های معتبر روانشناسی

داشتن رزومه قوی و مصاحبه حضوری موفق دلیلی بر صلاحیت فرد نمی باشد. چنان چه فرد متقاضی دارای تحصیلات عالی باشد اما شخصیتش با شغل مورد نظر مطابقت نداشته و یا مهارت های فردی او با شغل تناسبی نداشته باشد، در انجام آن شغل موفق نخواهد شد. بنابراین جهت جلوگیری از هدر رفتن زمان و هزینه برای شرکت لازم است که تست های روانشناسی در زمینه شخصیت شناسی، هوش و مهارت برای متقاضیان انجام گردد.

 • بروز رسانی و آپدیت پست ها و آگهی های استخدامی
 • بررسی آنلاین رزومه های ارسالی
 • در نظر گرفتن متقاضیان استخدامی قبلی
 • ایجاد وب سایت برای شرکت و بروز رسانی اطلاعات آن
 • شرکت در همایش ها و سمینارهای مرتبط با زمینه کاری
 • ارزیابی و سنجش پرسش های متقاضی
 • آزمایش عملی متقاضی

سخن پایانی

استخدام نیروهای مناسب و کارآمد، کار بسیار مشکلی برای کارفرمایان است، این امر باید با جدیت تمام صورت گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل و از صرف هزینه های گزاف و هدر رفتن زمان جلوگیری شود. در این مقاله به برخی از راهکارهای مؤثر برای استخدام نیروی کار موفق اشاره گردید.

شما عزیزان چنان چه قصد استخدام نیرو در شرکت یا سازمان خود را دارید، جهت کسب اطلاعات بیش تر می توانید به سایت خانم سهیلا سرگزی مراجعه، از مطالب، مقاله ها، مشاوره های تخصصی و ارزشمند ایشان در این زمینه بهره مند گردید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیزده − سه =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!