مهارت رهبری

مهارت رهبری

هر نقش جدیدی با مسئولیت‌های تازه ای همراه است. اما رهبران هر گروه با چالش‌هایی روبرو می‌شوند که حل آن‌ها باعث می‌شود تا به اهداف بزرگ دست پیدا کنند.رهبران با چالش‌هایی مثل ایجاد بینش و یافتن راهی برای پیشرفت در آینده روبرو هستند. این رهبران فشارهای سختی را تجربه می‌کنند. سازمان‌ها با شکست رهبرانشان دچار بحران سنگینی می‌شوند. البته این رهبران با آموزش مهارت های رهبری برای مدیران و تمرین مناسب می‌‌توانند جلوی مشکلات را گرفته و نیازهای متفاوت سازمانشان را برآورده کنند. به عنوان یک مدیر برای موفقیت و موثر بودن به مهارت‌هایی نیاز خواهید داشت. همه ما تا حدودی به این موضوع آگاهیم که نقش رهبری کاردان و آگاه در یک سازمان تا چه اندازه مهم است. اما این مهارت های رهبری برای مدیران چگونه است؟ در این مقاله سعی شده مهارت های رهبری را آموزش داده و تکنیک های تقویت این مهارت را به شما معرفی کنیم.

مهارت رهبری

این مهارت یکی از وظایف اصلی مدیران محسوب می‌شود. مهارت رهبری یعنی هنر نفوذ بر زیردستان و کارمندان به نحوی که آن‌ها به‌ صورت داوطلبانه و از روی رضایت فعالیت‌های تعیین‌شده را در چارچوب اهداف معینی انجام دهند. فرایندی که مدیریت تلاش می کند با ایجاد انگیزه و ارتباطی مؤثر، انجام وظایف خود را در تحقق اهداف سازمانی آسان و کارکنان را از روی میل و علاقه به انجام وظایفشان ترغیب کند؛ بنابراین رهبری جزئی از مدیریت است و این وظیفه مانند برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل نیز از وظایف مدیر است.

یک رهبر خوب بودن به چه معناست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مسیر حرکت به سمت بهبود رهبری خود پی بگیرید، توجه به بُعد شخصیتی و انسانی خود است. رهبری بر پایه روابط و همین‌طور توسعه ارتباط خود با افراد پیش می‌رود. رهبری یک نقش انسانی است، بنابراین برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب لازم است که خود را به خوبی شناخته و در ارتباط با همکاران خود تمام تلاش خود را به کار بگیرید. به محض اینکه شروع به رشد کنید و مهارت‌های خود را رشد دهید، توانایی رهبری هم در شما رشد خواهد کرد و به رهبری خوب و برجسته تبدیل خواهید شد. در حقیقت، شما بُعد رهبری در درون خود را به شکل سهوی بیدار خواهید کرد.
رهبری خصوصیتی است که باید در همه افراد وجود داشته باشد و وابسته به عنوان شغلی افراد در سازمان نیست. به محض اینکه اراده ‌ای برای رهبری و میلی برای کمک به افراد داشته باشید، می‌توانید رهبری را آغاز کنید.

قانون های مهم رهبری

• قانون اول: در مسیر رهبری سازمان، هر انتظاری از اعضای تیم خود دارید، خود نیز آن انتظارات را برآورده کنید.
• قانون دوم: یک رهبر خوب همیشه از پائین رهبری می‌کند.
• قانون سوم: انسانیت را سرلوحه رهبری خود قرار دهید.
امروزه نیروی کار به دنبال رهبرانی است که با تمام وجود و قلب خود به میدان بیایند و اولویت‌ شان افراد باشند، نه سودشان. شرکت‌ها بدون افرادی که آن‌ها را تشکیل می‌دهد حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

مهم ترین خصوصیات و ویژگی‌های یک رهبر خوب و موفق

اگر می خواهید رهبری باشید که بتواند افراد ماهر و کار کشته را به سوی خود جلب نماید، تنها راهی که دارید این است که شخصت خود را آن چنان منحصر به فرد کنید که دیگران خواسته و نا خواسته به سویتان جلب شوند. رهبری، توانایی جذب شخص و مهارت های او و ایجاد فرصت های مناسبی برای فرد است که او را ترغیب نمایند تا کارهایش را به درستی انجام دهد. بنابراین در ادامه به چند ویژگی ای که یک رهبر خوب و موفق باید داشته باشد اشاره خواهیم کرد:
• رهبر باید قوی و محکم باشد، اما نه بی ادب: یادگیری این موضوع که رهبر باید قوی باشد اما نه بی ادب یکی از اولین قدم های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر قدرتمند و توانمند است که برای رهبر تیم این امکان را فراهم می کند تا به بیشترین توانایی ها دسترسی داشته باشد.
• رهبر باید فروتن باشد، اما نه ترسو: بعضی رهبران اشتیاق عجیبی را به فروتنی از خود نشان می دهند. اما فروتنی فضیلت است و شرمساری یک نقطه ضعف به حساب می آید. به عنوان یک رهبر، یکی از اولین اقداماتی که شما باید انجام دهید این است که ترس خود را به قدرت تبدیل کنید.
• یک رهبر باید متفکر باشد، اما نه تنبل: به عنوان یک رهبر، ما باید به چیزهای مختلفی فکر کنیم و تمام جوانب یک امر را در نظر بگیریم، اما در کنار این تفکرات، اقدام کردن لازم است و بنابراین ما نباید تنبل باشیم و تمام زندگیمان را با فکر کردن هدر دهیم. شما نمی توانید به عنوان یک رهبر فقط با رویاپردازی به همه جا برسید و موفق شوید. این امر به هیچ وجه امکان پذیر نیست.
• یک رهبر باید مغرور و سرافراز باشد اما نه متکبر و گستاخ: یک رهبر می تواند با تکیه بر خود و توانایی هایش به جایگاهی که می خواهد برسد. او می تواند به کارهایی که انجام داده و به تیمی که تشکیل داده افتخار کند. او می تواند برای انجام چنین اموری مغرور باشد اما نباید هرگز مرزهای غرور را طی کند و به تکبر و خود بینی برسد.
• شجاع باشد: یک رهبر موفق منابع انسانی باید در مواجهه با مشکلات قاطع و جسور باشد و بداند که برای حل خیلی از موضوعات نیاز به تحمل شرایط سخت دارد.

مهارت رهبری

گام هایی برای توسعه مهارت رهبری

خودتان را ارزیابی کنید
به منظور اینکه بدانید چه مهارت هایی را باید یاد بگیرید، ابتدا باید نقاط قوت و ضعف خود را بدانید.
• سبک رهبری خود را مشخص کنید.
سبک رهبری سبکی است که رهبر به تیم خود جهت می دهد، برنامه ریزی می کند و به افراد انگیزه می دهد. سبک های رهبری متعددی وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از: سبک آمرانه، متقاعد کننده، مشارکتی و…
• منابع مورد نیاز خود را فراهم کنید

اگر واقعا می خواهید از خودتان یک رهبر بسازید، برای اینکار حتما به منابعی نیاز خواهید داشت. این یعنی، کنار گذاشتن پول برای شرکت در کلاس های آموزشی، استخدام یک مربی (کوچ)، شرکت کردن در کنفرانس ها یا انجام سایر کارهایی که برای پرورش مهارت های خود لازم دارید.

روی جذبه خود کار کنید
اگر می خواهید به عنوان یک رهبر احترام کسب کنید، لازم است درمورد اینکه چطور خود را به دیگران نشان دهید فکر کنید، از نحوه ی رفتارتان گرفته تا مطالبی که در رسانه های اجتماعی منتشر می کنید. منظور از جذبه ی رهبری، دیدی است که دیگران به شما دارند و در اعتبار شما تاثیرگذار است.

جهت گیری اخلاقی خود را بشناسید 
یکی از حوزه های رهبری که غالبا مد نظر قرار نمی گیرد فهمیدن جهت گیری اخلاقی خودمان است. باید ارزش ها و خط قرمز های خود را بشناسید.

به دنبال انواع مختلف مردم باشید
روش دیگری برای بهبود اعتماد به نفس خود در زمینه رهبری این است که اطرافتان را با افرادی که با شما متفاوت هستند احاطه کنید. به دنبال افرادی باشید که دیدگاه و توانایی های متفاوتی با شما دارند.

ایجاد هوش هیجانی
هوش هیجانی در نحوه سخن گفتن فرد و توانایی ایجاد روابط قوی و دستیابی به اهداف تاثیر بسیاری دارد.

هفت مهارت رهبری

برای رهبری درست یک تیم هر رهبر و مدیر تیم باید هفت ویژگی را دارا باشد تا در مدیریت و رهبری خود موفق باشد و کسب و کار خود را به سمتی درست هدایت کند این هفت مهارت رهبری عبارتند از:

دریافت دیدگاه‎ها و نقطه‎ نظرات دیگران:
بسیاری از مدیران نمی‎توانند دنیا را از نگاه ذی نفعان مختلف سازمان همچون مشتریان، هیات مدیره، کارکنان و نهادهای قانون‎گذار ببینند.

کنترل هیجانات و احساسات:
مدیران موفق، زمانی که در موقعیت ناراحت‎کننده یا خوشحال‎کننده‎ای قرار می‎گیرند، نفسی عمیق کشیده و هیجانات خویش را کنترل می‎نما‎یند.

کنجکاوی مفهومی:
مدیران موفق زمانی که در برابر ایده ‎ای جدید قرار می‎گیرند، دوست دارند بیشتر در مورد آن بدانند، اما مدیران ضعیف معمولاً با گفتن جمله‎هایی همچون “سیاست‎ شرکت، اجازه چنین کاری را نمی‎دهد” و یا این‎که “این تصمیم به شما ربطی ندارد”، کنجکاوی خاصی در برابر ایده‎‎های جدید از خود نشان نمی‎دهند.

تفکر انتقادی:
تفکر انتقادی برای همه مهم است، اما اهمیت آن قطعاً برای افرادی که گروهی از مردم را مدیریت می‎کنند، بیشتر است.

تفکر سیستمی:
مدیران ضعیف، توانایی دیدن رابطه و وابستگی میان مسائل مختلف و حل یکپارچه آن‎ها را ندارند، در نتیجه، بیشتر به دنبال حل یک مساله در فضای آرام و ثابت هستند. چنین راه‎حل‎هایی، معمولاً پایدار نخواهند ماند.

فروتنی:
مدیران قوی اغلب باور دارند که پاسخ همه مسائل را نمی‎دانند و به عقل‎جمعی و مشورت، محتاج هستند. آن‎ها خود را خردمندتر و باهوش‎تر از سایرین نمی‎دانند.

مربی‎گری:
مربیگری، هنر گوش‎دادن است. مدیران ضعیف، اغلب بر دستورات مدیریتی تکیه دارند تا انجام فرایند مربی‎گری.

سخن پایانی

هر کسب و کاری نیازمند یک مدیر و رهبر هوشمند می باشد که کسب و کار را به سمت موفقیت هدایت کند و مسیر موفقیت را به آسانی طی کند. فردی که دارای مهارت رهبری باشد همیشه در تمام حیطه های فعالیتی خود موفق است. تمامی افراد دارای این مهارت هستند اما همیشه باید این مهارت را تقویت کرد. در این مقاله مهارت رهبری و گام های توسعه این مهارت فوق العاده را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که مفید واقع شده باشد

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سهیلا سرگزی

کوچ حرفه ای توسعه فردی و سازمانی با معرفی الگوی مناسب و بومی شده در حوزه مدیریت و توسعه منابع انسانی با مقتضیات سازمانهای ایرانی که مورد تایید عموم قرار گرفته است.

کمک به مدیران و کارآفرینان سازمانهای ایرانی در انتخاب و بکارگیری الگوهای مناسب مرتبط با مدیریت منابع انسانی. آموزش، پرورش و توانمندسازی جامعه‌ی شاغل در حوزه منابع انسانی با رویکردهای نوین توجه به نیازهای حال و آینده سازمانها نیز از فعالیت های ایشان می باشد.

خانم سرگزی تمام تجربیات و مهارت های خود را در قالب آموزش ها و دوره هایی در اختیار عموم قرار داده تا تمامی صاحبان کسب و کار از این موارد استفاده نموده و به موفقیت های بیشتری دست یابند.

پیشنهاد شگفت انگیز

برای دریافت مشاوره رایگان

ارسال ایمیل
این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
close-link

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!