آموزش سخنرانی در جمع

دسته بندی ها : توسعه فردی 8 ژانویه 2022 seo_webwhite 1182 بازدید
آموزش مهارت های سخنرانی در جمع

چگونه در جمع سخنرانی کنیم

همه ی ما در زندگی بارها شده است که در موقعیت های مختلفی قرار گرفته ایم که مجبور به صحبت در میان جمع شده ایم، و گاهی این جمع ها بسیار بزرگ و پرجمعیت بوده اند و ما مجبور به سخنرانی در میان آنها شده ایم، اما صحبت کردن در بین جمع یکی از سخت ترین کارهای اجتماعی به شمار می رود، به صورتی که برخی از افراد دچار ترس شدید یا گلاسوفوبیا هستند؛ یعنی به قدری این ترس می تواند شدید باشد که مشکلاتی در پی آن به وجود آید. به همین جهت همه ی ما نیاز داریم تا با فن بیان و یا تکنیک های سخنرانی آشنا شویم زیرا حتی اگر به این کار علاقه مند نباشیم و یا حتی اگر قصد سخنران شدن را نداشته باشیم در هر صورت برای حضور در اجتماع نیاز داریم تا آموزش ببینیم.

مهارت سخنرانی در جمع

برخی افراد هستند که در کل به سخنرانی علاقه دارند و می خواهند به یک سخنران بزرگ تبدیل شوند؛ این گونه افراد باید بیش از دیگران و به صورت تخصصی این حرفه را فرا گیرند تا بتوانند به خوبی از عهده ی این کار سخت بر بیایند.

البته باید توجه نمود که در این زمینه نباید بیش از حد از خود توقع داشت که در همان ابتدا بتوان یک سخنرانی بی نقص برگزار نمود، زیرا این کار سخت را باید پله پله تکمیل نمود و بعد از اولین ها نباید ناامید شد زیرا حتی بزرگ ترین سخنران های جهان نیز در مصاحبه های خود اعلام نموده اند که حتی پس از سال های طولانی همچنان در زمان شروع سخنرانی در میان یک جمعیت بزرگ دچار استرس و اضطراب می شوند.

در نتیجه نباید در ابتدا به خود سخت گرفت و تنها باید سعی نمود تا بتوان خود را کنترل نمود و طریقه ی تسلط بر خود را آموخت؛ تمام این ها باید بعد از آموختن تکنیک های اصلی برای یادگیری سخنرانی  انجام شود؛ یعنی شما ابتدا باید مهارت های لازم و اولیه برای این کار را بیاموزید و سپس بر روی تسلط و مهارت های خودآگاه خود تمرین نمایید.

اضطراب و ترس برای افراد مختلف، متفاوت است؛ برخی از افراد ممکن است مدت زمان کوتاهی زمان ببرد تا به خوبی خود را پیدا کنند و با ترس و استرس کنار بیایند، و برخی افراد نیز باید زمان بیشتری را سپری کنند.

حتی ممکن است تمام سخنرانی استرس در وجود آن ها باشد، اما مطلب مهم در این باره این است که باید توجه کنید که ترس و اضطراب ممکن است جزئی سخنرانی شما شود و اگر نمی توانید آن را از بین ببرید باید مهارت تسلط بر آن و جای دادن در گوشه ای از ذهن را به خوبی آموخت.

نکته ی مهم در مورد اضطراب این است که زمانی ما در این شرایط قرار می گیریم که برای کاری که می خواهیم انجام دهیم به اندازه ی کافی تلاش نکرده باشیم؛ در ارتباط با سخنرانی نیز همینطور است، وقتی ما تسلط کافی بر متن و سخن نداشته باشیم و به اندازه ی نیاز تمرین نداشته باشیم دچار استرس خواهیم شد و افرادی در این کار موفق خواهند شد که تلاش آنها بیش از استرس آن ها باشد.

حال که به خوبی دریافت کردید استرس و اضطراب یک امر طبیعی است و شما تنها نیستید، باید تکنیک های مختلف برای آمادگی آن را بیاموزید تا به خوبی با شرایط سخنرانی کنار بیایید و به بهترین خودتان تبدیل شوید.

یکی از این تکنیک ها می تواند گوش دادن باشد! درست است شما در وهله ی اول باید یک شنونده ی خوب باشید تا بتوانید در ادامه سخنران خوبی نیز شوید؛ حال شاید با خود بگویید که این دو چه شباهت هایی به یکدیگر دارند، باید بگوییم که افرادی در امور سخنوری موفق هستند که به خوبی به یک سخنرانی گوش داده اند و با توجه به آن می دانند که چه نقاطی موفقیت آمیز و چه سخنانی خسته کننده می تواند باشد و همچنین لحن و نوع سخنوری بهتر چگونه است.

در نتیجه شما برای شروع کار ابتدا باید به سخنرانی های افراد موفق به خوبی گوش دهید تا و نکاتی که به آنها کمک کرده است تا موفق باشند را خودتان از میان صحبت های آنها کشف کنید و مطمئن باشید این یک تکنیک حرفه ای است.

تکنیک دیگر می تواند در ادامه ی تکنیک اول اتفاق بیفتد و یا حتی عملی نشود! برخی از افراد زمانی که سخنرانی افراد موفق را نگاه می کنند به جای این که نکات قوت و ضعف را آنالیز کنند سعی می کنند تا آنها را الگو قرار دهند و دقیقا کاری را انجام دهند که آن سخنران به این طریق موفق شده است، اما باید بگویم که این کار به شدت اشتباه است؛

 افرادی که به سخنرانی شما می آیند مطمئن باشید که می خواهند سخنان شما را گوش دهند و اگر به سخنرانی همان افراد موفق نیاز داشتند قطعا در مقابل شما نشسته بودند؛ در نتیجه نکته ی قابل توجه در این مطلب این است که دقیقا خود خودتان باشید، افراد شنونده به خوبی متوجه ی جفت نبودن حرکات شما با شخصیتتان می شوند در نتیجه سعی کنید تنها ورژن خوب خود را رو کنید.

این نکته را فراموش نکنید که مسلط بودن بر متن به این معنی نیست که شما آن را حفظ کنید، زیرا اتفاقا حفظ کردن می تواند به استرس و اضطراب شما بیفزاید، در نتیجه باید به قدری تمرین داشته باشید که گاها برخی از مطالب را بدون دیدن از رو بیان نمایید؛

در حقیقت یکی دیگر از تکنیک ها می تواند مسئله ارتباط چشمی و یا آی کانتکت باشد، زمانی که شما تنها مطلبی را بخوانید و بروید دیگر شما سخنران نیستید بلکه تنها یک روخوانی ساده و خسته کننده داشته اید، در نتیجه در هر جایگاه و با هر مطلبی سعی کنید حتما ارتباط چشمی با افراد حاضر در جایگاه شنونده را به خوبی حفظ کنید و با این روش افراد متوجه ی تسلط شما بر مطلب و بر فضا می شوند و سعی می کنند کاملا گوش دهند تا در مقابل چشمان شما عکس العمل خوبی داشته باشند، در نتیجه شما با ارتباط چشمی و اعتماد به نفس خود کاملا نشان می دهید که یک سخنران حرفه ای هستید.

هنر سخرانی در جمع

مطلب دیگر که در ادامه ی ارتباط چشمی است و این است که حتما علاوه بر زبان سر باید زبان بدن نیز داشته باشید؛ یعنی به صورتی که شما داستان و مطلب را با عمق بیشتری به نمایش بگذارید و افراد حاضر را متحیر کنید، در حقیقت زبان بدن بیش از هر چیز دیگری تسلط شما بر متون را می رساند و اندازه ای که حرکات شما نشان از اعتماد به نفس شما می شود هیچ چیز دیگر آن را به این اندازه نشان نخواهد داد، زیرا افرادی که در مقابل شما قرار می گیرند صرفا به دنبال گوش دادن یک مطلب عادی و روخوانی نیستند بلکه می خواهند آن سخنان کاملا بر دل آنها بنشیند و این کار تنها با نوع صدا و حرکات و تسلط شما بر جمع امکان پذیر است.

این نکته را فراموش نکنید که اگر متن شما جای شوخی و مثال دارد قطعا در آن لحاظ کنید، زیرا زمانی که شما یک متن ساده بدون هیچ حاشیه، مثال، نکته ی جالب، شعر،داستان، خاطره، لطیفه و … را بازگو می کنید قطعا حوصله ی افراد را سر خواهید برد، در نتیجه مطابق با فضا و موضوع باید مطالبی این چنین را کاملا به جا و درست در متن خود قرار دهید و به موقع آن ها را بازگو نمایید.

یکی از تکنیک های سخنران های بزرگ که معمولا افراد تازه کار اصلا به آن دقت نمی کند فضاسازی قبل از برنامه است؛ یعنی به طور مثال شما فضایی را در ذهن خود مجسم نموده اید و مطالبی را آماده کرده اید که جایی از متن را به احترام خنده ی حاضرین سکوت می گذارید، اما زمانی که در جمع قرار می گیرید متوجه می شوید که آن عکس العملی که انتظارش را داشتید دریافت نکردید.

در نتیجه ممکن است هول شوید و یا در ادامه ذهن شما مشغول شود، پس باید انتظار این را داشته باشید که افراد ممکن است به هیچ وجه آن عکس العمل مورد انتظار شما را نداشته باشند در نتیجه اصلا نباید با پیش بینی خود پیش بروید و حتما برای این نقاط اوج و یا خنده و گریه برنامه ی دیگری نیز داشته باشید تا در صورتی که ری اکشن مورد نیاز را نگرفتید برنامه ی دوم یا مطلب جایگزین را بیان نمایید.

یکی دیگر از تکنیک های بسیار مهم که باید حتما به آن توجه شود، که اگر نادیده گرفته شود ممکن است تمام تکنیک های قبل دیده نشود، این است که حتما آغاز و پایان شما باید حرفه ای تر از کل متن باشد، یعنی خود شما با شروع یک جمله ی جذاب گوش ها را تیز کنید و با پایان دادن با یک جمله ی متحیر کننده سخنرانی خود را در اذهان ثبت نمایید! این شروع و پایان خوب و جذاب می تواند نقص های کوچک در میان مطلب را پوشش دهد و حتی افراد را متحیر بسازد.

فراموش نکنید که شما با رعایت چند مورد ساده می توانید بهترین سخنرانی شوید که همیشه انتظارش را داشتید.

seo_webwhite

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ده − نه =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!