هرم مازلو

دسته بندی ها : آموزش 23 آگوست 2021 سهیلا سرگزی 797 بازدید

انسان جزء موجوداتی محسوب می شود که همیشه به دنبال رشد و پیشرفت می باشد و علاقه ذاتی به تعالی وجود خود دارد. اگر به نیاز های انسان نگاه کنید، سلسله مراتب آن ها به شما می فهماند که وظیفه ای برای انسان وجود دارد که باید رسالت آن را کامل کند و این وظیفه، همان شکوفایی و تعالی است. به کمک هرم مازلو افراد به نیاز های خود و چگونگی سلسله مراتب آن پی می برند. همچنین هرم مازلو به ما آموزش می دهد که چگونه نیاز های خود را رفع کنیم. در واقع این هرم پاسخی برای سوالات بسیاری است که در ذهن انسان وجود دارد که توسط آبراهام مازلو طراحی شده است و نقش مهمی را در بهبود کیفیت زندگی و رفع نیاز های فردی و اجتماعی ایفا می کند.

هرم مازلو چیست؟

این هرم را هرم نیازهای مازلو نیز می نامند. این هرم به اصطلاح نظریه ای انگیزشی است که در علم روانشناسی رواج یافته و امروزه بیشتر افراد حتی کسانی که از علم و دانش رواشناسی آگاهی ندارند با این نظریه آشنایی کامل داشته و به آن معتقد هستند. کمتر کسی وجود دارد که آبراهام مازلو یعنی پدر علم روانشناسی انسان گرا را نشناسد. براساس نظریه و اعتقادات مازلو تمامی انسان ها دارای نیاز هایی هستند که با اولویت بندی و قرار دادن آن ها در یک هرم، می توانیم در بالاترین نقطه آن به اوج شکوفایی و رشد برسیم.

مازلو در این هرم نیاز های انسان را به صورت جداگانه و در هر لایه مجزا قرار داده و معتقد است انسان باید مرحله به مرحله خواسته های خود را رفع کند تا بتواند به مرحله آخر یعنی تعالی برسد. همه ما برای بقا و استمرار زندگی، به دنبال رفع نیاز هایمان هستیم و تنها در صورتی می توانیم با بخش های دیگری از این نیاز ها رو به رو شویم که مرحله قبلی را پشت سر گذاشته باشیم. اگر تمامی خواسته های خود را بشناسیم و آن ها را بر طرف کنیم به بخش آخر و رسالت اصلی یعنی شکوفایی خواهیم رسید.

هرم مازلو دارای 5 قسمت می باشد که عبارت اند از:

 • نیاز های اولیه و فیزیولوژیکی

در اولین بخش هرم نیاز های اولیه انسان قرار دارد که خواسته های اساسی یعنی خوراک، پوشاک و مسکن جزء این بخش محسوب می شود که همه ما از کودکی با آن ها آشنا هستیم البته فراموش نکنید همراه این سه نیاز، نیاز های اصلی دیگری از جمله نیاز های جنسی، نیاز به خواب و تنفس نیز وجود دارد. تا هنگامی که افراد نتوانند نیاز های اولیه خود را رفع کنند، توجهی به سایر خواسته های خود نخواهند داشت و این امر مانع رسیدن به رشد و شکوفایی می شود. بنابراین مهم ترین مسئله پاسخ به نیاز های اولیه یا فیزیولوژیکی می باشد.

 

 • نیاز به امنیت

امنیت از دیگر نیاز های مهم و اساسی برای انسان می باشد. امنیت بعد های مختلفی دارد مثل وجود خانواده برای کودک، وجود مأموران امنیتی در شهر و حتی نیاز های شغلی نیز در زیر شاخه امنیت قرار می گیرند زیرا انسان از طریق شغل خود می تواند برخی از نیاز های اولیه خود را برطرف سازد. در دو لایه اول هرم نیاز های اولیه و اصلی انسان قرار گرفته است و در لایه های بعدی نیاز های احساسی و عاطفی بیان می شود.

 

 • نیاز به عشق و تعلق خاطر

نیاز به عشق و محبت در زیر شاخه نیاز های اساسی قرار می گیرد تنها با این تفاوت که این نیاز عاطفی، روانی و اجتماعی می باشد. افرادی که به این مرحله راه می یابند یعنی نیاز های اولیه خود را برطرف کرده و در برآورده کردن مسائلی مثل امنیت، ثبات شغلی و اخلاقی موفق بوده اند و حالا نیازمند عشق و محبت از سوی فرد دیگر، نسبت به خود می باشند. انسان در واقع یک موجود کاملاً اجتماعی است و معاشرت با دیگران از احتیاجات او محسوب می شود.

اگر فردی نتواند در معاشرت با دیگران و ایجاد احساس تعلق خاطر قدمی بردارد هرگز به بخش های دیگر از جمله اعتماد به نفس، عزت نفس و سایر نیاز های روانی دسترسی نخواهد داشت.

 

 • نیاز به رضایت درونی

نیاز به رضایت درونی یکی از مهم تریم بخش های رسیدن به تعالی از نظر روانی و اجتماعی می باشد. انسان برای دستیابی به شکوفایی به احساساتی مثل عزت نفس و اعتماد به خود نیاز دارد. افرادی که خود را با وجود تمام عیب ها و نقص هایی که دارند دوست دارند از عزت نفس بالایی برخوردار هستند. زمانی که شما از نظر عشق و محبت به خواسته های خود رسیده باشید، احساس می کنید که باید در اجتماع نیز مورد احترام از سوی افراد دیگر قرار بگیرید.

در این بخش ممکن است برخی افراد دچار افسردگی و سایر بیماری های روانی شوند زیرا هنگامی که انسان عزت نفس نداشته باشد، در ارتباط و معاشرت با سایر افراد در اجتماع با مشکلاتی مواجه می شود. بنابراین برای رسیدن به رشد و شکوفایی باید خود را همانگونه که هستیم بپذیریم و به خود عشق بورزیم.

 

 • نیاز به رشد و شکوفایی

هدف نهایی تمام انسان ها رسیدن به رشد و شکوفایی است. درواقع تمام تلاش های ما در زندگی برای رسیدن به این مرحله صورت می گیرد. این قسمت مهم ترین بخش هرم مازلو محسوب شده و هنگامی که افراد به این قسمت می رسند به مواردی همچون صداقت، خلاقیت، مهربانی، حقیقت و زیبایی نیاز دارند.

سخن پایانی

بدون شک توانایی رسیدن به مرحله شکوفایی در همه انسان ها وجود دارد اما تعداد اندکی از آن ها می توانند تمامی نیاز های خود را برآورده سازند و به مرحله آخر دست یابند. آبراهام مازلو در رابطه با این موضوع بیان کرده است که تنها 2 درصد از افراد جامعه می توانند به نیاز ها و خواسته های روانی و فیزیکی خود پاسخ بدهند و رسالت خود را کامل کنند. هرم مازلو مبحث بسیار گسترده ای می باشد که آشنایی با آن تاثیرات بی نظیری را در زندگی فردی و اجتماعی افراد نمایان می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این هرم و تاثیرات آن به وب سایت https://soheilasargazy.com مراجعه نمایید و با افزایش آگاهی خود، زندگی لذت بخش را تجربه کنید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست − سیزده =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!