تاثیر شگفت انگیز کوچینگ عملکرد بر کسب و کار

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 23 آگوست 2021 سهیلا سرگزی 377 بازدید
وظایف کوچ عملکرد در سازمان ها

آیا تاکنون برای شما اتفاق افتاده که در تصمیمات خود مردد و سر در گم باشید؟ آیا برای دستیابی به اهداف خود مشکل دارید؟ آیا از انگیزه کافی در زندگی شغلی و فردی خود برخوردار هستید؟ آیا احساس می کنید شناخت کافی به استعدادها و توانایی های خود ندارید؟ چنانچه چنین سوالاتی ذهن شما را درگیر نموده است، یک کوچ عملکرد می تواند کمک بسیاری به شما کند، بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه شوید و اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

دلایل مشکلات عملکردی کارکنان

 • دانش یا مهارت
 • فرایند
 • منابع
 • انگیزه یا فرهنگ

برای تجزیه و تحلیل عملکرد کارکنان یک سازمان از نموداری استفاده می شود که بر اساس دانش شغلی و رفتار مناسب آنها برای انجام وظایف، هر کدام از کارکنان در یکی ازچهار بخش نمودار عملکرد قرار می گیرند.

بخش A نمودار یا انگیزه: چنانچه کارمند دارای دانش شغلی کافی باشد اما از رفتار مناسبی برخوردار نباشد، این مسئله به عنوان یک مشکل انگیزشی است.

بخش B  نمودار یا منبع/ فرایند/ محیط: در صورتی که کارمند از دانش شغلی و رفتار مفیدی برخوردار باشد اما عملکرد رضایت بخشی نداشته باشد، مشکل مربوط به کارمند نیست بلکه در ارتباط با کمبود منابع، زمان،طراحی غیر ارگونومیک محیط کار و … می باشد.

بخش C  نمودار یا انتخاب: چنانچه کارمند فاقد دانش شغلی و رفتار مطلوب باشد، در موقعیت نامناسبی قرار گرفته است. از این رو مشکل از گزینش و ارتقا کارمند است و یک انتقال یا انفصال لازم می باشد.

بخش D نمودار آموزش یا کوچینگ: در صورتی که کارمند مایل به انجام کار باشد اما از مهارت شغلی و دانش لازم برخوردار نباشد، تمرین و آموزش راه حل مشکل است.

کوچینگ عملکرد

دو روش عمده جهت رسیدن به برتری از طریق عملکرد وجود دارد که عبارت اند از:

 1. نشان دادن شیوه های مقابله با تولید و جلوگیری از آنها برای گرفتن موضع فعال
 2. اصلاح مشکلات عملکردی که با دو روش آموزش و کوچینگ امکانپذیر می باشد اما هر کدام از رویکردهای متفاوتی استفاده می نمایند. آموزش با کمک یک طراحی ساختاری، باعث فراهم شدن دانش و مهارت برای انجام وظایف شغلی کارکنان یک سازمان می شود، اما کوچینگ عملکرد فرایندی است که در راستای کسب صلاحیت بیشتر و رفع موانع به منظور بهبود عملکرد به کارکنان کمک می کند.

کوچینگ عملکرد یکی از شاخه های پرکاربرد کوچینگ است و معمولاً مربوط به سازمان ها می باشد. این نوع کوچینگ در ارتباط با بهبود عملکرد فرایندهای سازمانی، تلاش برای رفع موانع سازمانی، تجزیه و تحلیل، بحث در مورد نوع عملکرد کارکنان، هدایت کارکنان به سوی بهبود عملکرد و پیگیری و بررسی آنها به صورت دوره ای می باشد. در نهایت بهبود نتایج حاصل از وظایف و مسئولیت های کارکنان یک سازمان، هدف نهایی کوچینگ عملکرد است.

به عبارتی کوچینگ عملکرد باعث افزایش انگیزه افراد، کمک به رفع تردید در تصمیم گیری ها، دستیابی به دید نسبی از استعدادها و توانایی ها و استفاده از آنها در کسب اهداف سازمان می شود.

تاثیر کوچینگ عملکرد بر رونق کسب و کارها

طبق آمار به دست آمده، بیش از ۸۰ درصد کسب و کارهایی که از کوچینگ عملکرد استفاده نموده اند حداقل موفق شده اند سرمایه گذاری خود را در بخش کوچینگ از طریق افزایش درآمد حاصل کنند. کسب و کارهای استارت آپی نیز از این فرایند مستثنی نمی باشند، این کسب و کارها باید ترکیبی موثر از پیشرفت سریع و جریان درآمد داشته باشند. بنابراین شناخت موانع پیشرفت، شفافیت از وضعیت موجود و مطلوب و طراحی استراتژی های مناسب در مسیر رشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

کوچینگ عملکرد در یک سازمان، سبب برقراری توازن کامل و مطلوبی بین اهداف حرفه ای و توسعه فردی مدیران اجرایی و کارکنان می گردد. یک کوچ عملکرد علاوه بر افزایش عملکرد، رسیدگی به مسائلی مانند غیبت بی اندازه برخی از کارکنان و پشتیبانی از استرس و فرسودگی شغلی کارکنان را بر عهده دارد. پشتیبانی کوچینگ از کارکنان به دلیل حفظ بهره وری پس از تغییرات سازمانی ناشی از ادغام و تعدیل کارکنان می باشد. بنابراین کوچینگ عملکرد از هر لحاظ (شخصی، شغلی و سازمانی) برای مدیریت مثبت تغییرات بسیار کمک کننده است.

مزایای کاربرد کوچینگ عملکرد

 • ارتقا و بهبود عملکرد مستمر و پایدار در سازمان
 • تقویت رفتارهای مثبت و سازنده کارکنان سازمان
 • دستیابی کارکنان به مهارت و شایستگی های لازم
 • توسعه و گسترش استعداد و پیشرفت کارکنان سازمان
 • بررسی و رسیدگی بنیانی به مشکلاتی نظیر استرس و فرسودگی شغلی کارکنان
 • برقراری توازن بین توسعه کارکنان و هدف های سازمان

وظایف کوچ عملکرد در سازمان ها

سازمان ها گاهی از کوچ عملکرد برای کارکنان در راستای ارتقا عملکرد مستمر آنها غافل می گردند، چرا که آنها بدون داشتن یک استراتژی فراگیر و عدم آگاهی از نقش کوچ عملکرد، این مسئولیت را به مدیران واگذار می نمایند. اما مدیریت با کوچ خیلی متفاوت است، مدیریت به برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع انسانی مربوط می شود در صورتی که کوچ عملکرد فرایندی مداوم می باشد که توسط آن کارکنان آموزش دیده، کشف و برای پیشرفت و ترقی تشویق می شوند.

به عبارتی عملکرد کارکنان توسط کوچ عملکرد مورد نظارت و تحلیل قرار می گیرد، نسبت به آنها بازخورد مستمر و جهت تقویت رفتارهای مثبت راهکار مناسب ارائه می نماید. در نهایت کوچ عملکرد پس از آموزش کارکنان، با کاربرد روش های عملی آنها را به سوی پیشرفت مهارت ها و شایستگی ها به منظور دستیابی به اهداف و خواسته های فردی و سازمانی هدایت می کنند.

به طور کلی وظایف یک کوچ عملکرد در سازمان ها شامل موارد زیر می باشد:

 • دیدگاه صحیح

یک کوچ عملکرد حرفه ای باید آشنایی کافی نسبت به نقش و مسئولیت های هر کارمند مشغول به فعالیت در یک مجموعه یا سازمان داشته باشد، در این صورت نسبت به وظایف و انتظارات معقول از کارمندان سازمان دید صحیحی پیدا می کند.

 • بحث و گفتگو

کوچ عملکرد در فرایند کوچینگ باید بتواند با کارمند مدنظر به تفصیل بحث و گفتگو نماید. کوچ بسته به شرایط با طرح پرسش هایی از کارمند در مورد تفکر و عمل او یک گفتگوی دو طرفه تاثیرگذار فراهم نماید، سپس به بیان دقیق مستندات و نتیجه گیری های حاصل شده از عملکرد کارمند بپردازد.

 • کشف موانع

در این مورد کوچ بایستی عوامل تاثیر گذار بر روی عملکرد کارکنان سازمان را کشف و مورد بررسی قرار دهد. او باید در این مرحله فاکتورهایی نظیر ایجاب های آن فعالیت خاص، ابزارهای در دسترس کارکنان، منابع سازمان، روش آموزش کارکنان و روابط بین آنها و … را مورد توجه قرار دهد. هدف کوچ در این مرحله مرتفع نمودن چالش ها و موانعی است که از دستیابی کارکنان سازمان به عملکرد بهینه خود جلوگیری می کنند.

 • طراحی و برنامه ریزی

در این مرحله کوچ عملکرد به تدوین برنامه ها و طرح هایی در راستای بهبود عملکرد سازمان می پردازد، از این رو کوچ با توجه به اطلاعاتی که در مراحل قبل به دست آورده است، برنامه ای همراه با جدول زمانی برای سازمان آماده می سازد. همچنین کوچ باید دقیقا مشخص سازد که چنانچه برنامه طراحی شده کاملا رعایت شود، چه نتایجی برای سازمان حاصل می گردد.

 • پیگیری

در این مرحله کوچ عملکرد باید به طور منظم به پیگیری کارکنان سازمان به منظور اطمینان از بهبود مداوم و پایداری عملکرد آنها بپردازد. بنابراین هر اندازه که کوچ در مراحل قبلی با مهارت عمل نموده باشد، به نتایج قابل مشاهده تری دست می یابد. از این رو برای بهبود عملکرد یک سازمان تنها آموزش و برنامه ریزی کفایت نمی کند بلکه کوچ عملکرد باید مرتبا کارمندان سازمان هایی را که مسئولیت آنها را قبول نموده است، کنترل نماید.

سخن پایانی

ایجاد حس رضایت فرد از زندگی شخصی و شغلی، ارتقا روابط او با دیگران، افزایش اعتماد به نفس و خودباوری و درآمد در گرو استفاده حداکثری از توانایی ها و استعدادها می باشد. کوچینگ عملکرد به عنوان شاخه ای از کوچینگ است که فرد را در شناخت توانایی ها و استعدادهایش، کاربرد توانایی ها در راستای دستیابی به اهداف شخصی و سازمانی کمک می نماید. از آنجا که نیروی انسانی نقش بسزایی در موفقیت سازمان ها دارد، از این رو بی انگیزه شدن کارکنان بزرگترین آفت موفقیت سازمان هایی است که از کوچینگ عملکرد برای ارتقا عملکرد کارکنان خود استفاده نمی کنند. بنابراین در طی کوچینگ عملکرد و برقراری رابطه پایدار کارکنان با کوچ، آنها شناخت بهتری از خود می یابند، موفق به بهبود عملکرد خود می شوند و در نهایت موفقیت سازمان را در دستیابی به اهدافش تضمین می کنند.

شما عزیزان جهت مطالعه مطالب مفید و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کوچینگ به وب سایتhttp://www.soheilasargazi.com   مراجعه کنید و با همراهی یک کوچ عملکرد حرفه ای، شاهد تحولی بزرگ در همه ابعاد زندگی شخصی و کاری خود باشید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شانزده − 10 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!