متداول ترین سیستم ارزیابی عملکرد کارمندان

دسته بندی ها : آموزش 25 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 914 بازدید

برای درک بهتر این فرایند باید ابتدا مفهومی از سیستم ارزیابی را بگوییم تا سپس بتوانیم در مورد آن بحث کنیم. به زبان ساده تمامی روش ها و یا اصول هایی که تمامی فعالیت ها و وظایف کارمندان را نشان می دهد سیستم ارزیابی عملکرد کارمندان نامیده می شود که در راستای آموزش فعالیت ها و تعامل بیشتر بین کارمندان است.

با انجام این فرایند سیستم سازی می توان رو به پیشرفت رفت و کارها بر اساس برنامه ریزی و تمام و کمال انجام داد در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم و به صورت گسترده تری درمورد آن صحبت می کنیم.

سیستم ارزیابی عملکرد کارمندان مهم ترین نیاز هر کسب و کار

از آن جایی که هر کسب و کار به فکر پیشی گرفتن از رقبا یا حتی جایگاه گذشته خود است لذا باید راه هایی را انتخاب و برگزیند تا در این راه گام نهد یکی از این راه ها که کمک زیادی در پیشرفت و رسیدن به اهداف است سیستم سازی عملکرد کارمندان است که به ما اجازه نظارت بر تمامی فعالیت ها و پیش بینی و رسیدن به آینده ای بهتر و موفق در کسب و کار می دهد.

از آن جایی که با این سیستم سازی می توان نظارت فوق را در عملکرد کارمندان داشت لذا اگر مشکلی در جایی از کسب و کار باشد به ما کمک می کند تا آن را شناسایی و به سرعت رفع کنیم. در مواردی حتی ممکن است ما بر طبق برنامه پیش رویم اما به هدف مورد نظر نرسیم اما با سیستم سازی عملکرد کارمندان ما می توانیم اگر در این بخش مشکلی وجود داشته باشد را نیز شناسایی کنیم.

لذا تغییرات در هر قسمت کسب و کار آسان نیست و باید آگاهی کامل و برنامه ای دقیق نسبت به تمامی فرایندهای کسب و کار داشته بود لذا سیستم سازی عملکرد کارمندان و… برای تغییر روند کسب و کار و هر نوع تغییری در آن نیازی مبرم و الزامی است.

هدف از سیستم سازی عملکرد کارمندان نه تنها بیش از حد کار گرفتن از آن ها نیست بلکه حتی گاهی با آموزش های که برای آنها شرح داده خواهد شد کار را نیز برای آن ها کم تر و راحت تر خواهد کرد.

چه کسانی نیاز بیشتری به سیستم ارزیابی عملکرد کارمندان دارند؟

 

اگر رو راست بخواهیم عرض کنیم تمامی کسب و کارها برای صعود نزولی و پیشرفت نیازمند این سیستم سازی هستند اما برخی نیاز مبرم و بیشتری به این سیستم سازی دارند که می توان آن ها را به سه دسته تقسیم بندی کرد که در زیر آن ها را نام خواهیم برد:

دسته اول: به دلیلی وقفه های بسیار کارمندان حین کار نگرانی زیادی برای تولید عرضه یا خدمات خود هستند و از این بابت خسته شده اند.

دسته دوم: کسانی که رشد پیشرفت خود می خواهند ادامه دهند و فقط به فکر این نیستند که صرفاً مانند گذشته ادامه بدهند.

دسته سوم: کسب و کارهای که ایده های زیادی دارند ولی کمبود زمان را دلیل عملی نکردن آن ها می دانند.

سیستم سازی ارزیابی عملکرد کارمندان به آن ها این اجازه را می دهد که مشکلات خود را حل و به اهداف خود برسند و ایده های خود را عملی کنند.

آموزش عنصر اصلی سیستم سازی عملکرد کارمندان!

کسب و کار برای رو به رشد شدن نیازمند آموزش جامع کارمندان است تا آن ها از را وظایف خود آگاه و آن ها را به بهترین شکل و در کمترین زمان انجام دهند. وقتی سیسمتی مکتوب در اختیار داشته باشید که وظایف و چگونگی انجام آن ها را در اختیار داشته باشید در سریع تر شدن انجام کار کمک می کنید چون ممکن است کارمند با اشتباه انجام دادن هم خود را خسته کند هم زمان بیشتری را صرف انجام آن بگذارد.

موانع موجود در سیستم سازی ارزیابی عملکرد کارمندان و نحوه مقابله با آن

در انجام این سیستم سازی اما موانعی ممکن است پیش روی صاحبان کسب و کار قرار بگیرد که ما مهم ترین آن ها را شرح و نحوه جلوگیری از  آن ها را نیز معرفی می کنیم.

زمان بر بودن فرایند: گاهی صاحبان کسب و کار به دلیل زمان بر بودن این پروسه دست از آن کشیده یا سمتش نخواهند رفت اما واقعیت این است که باید سیستم سازی ارزیابی عملکرد کارمندان را نسبت به کارهایی که ارزش کمتری دارند اولویت قرار دهید زیرا آثار فوق العاده و اثر بخشی که دارد را در آینده متوجه خواهید شد.

تصور کوچک بودن کسب و کار برای این فرایند: برخی صاحبان کسب و کار تصور بر این دارند که کسب و کار آن ها به دلیل کوچک بودن نیازی به این فرایند ندارد و آن ها مستقیماً می توانند این عملیات ارزیابی را انجام دهند در صورتی که این گونه نیست و در صورت غیبت فرد در ارزیابی کارمندان این حساب و سیستم مکتوب را دیگر در اختیار ندارند و به زبان ساده باعث می شود حساب از دستشان در رود. لذا آن ها نیز نیاز به این سیستم سازی مکتوب دارند تا به صورت حرفه ای تر و قانونمندتر در کسب و کار خود پیش روند.

ترس از بیکاری توسط کارمندان: اکثر کارمندان ممکن است این تفکر برایشان پیش بیایید که ممکن است با مکتوب شدن فرایند کاری آن ها و شرح وظایف روزانه آن ها در خطر بیکاری و اخراج شدن یا توبیخ قرار گیرند اما صاحبان کسب و کار باید به آن ها این اطمینان را بدهند که خطری موقعیت شغلی آن ها را تهدید نمی کند و آن ها با آموزش ها و گزارش های روزانه قصد رشد کسب و کار را دارند.

ممانعت کارمندان در تغیر روند کاری: اکثر کارمندان تا سخن از سیستم سازی ارزیابی عملکرد آن ها به میان می آید تصور دارند که کار آن ها قرار است سخت تر شود در صورتی که ممکن است با آموزش های لازم حتی کار آن ها آسان تر شود لذا وظیفه صاحبان کسب و کار این است که آن ها توجیه به این فعالیت کنند.

نحوه راه اندازی سیستم ارزیابی عملکرد کارمندان:

اولین کار برای راه اندازی مشخص کردن هدف است و این که شما در جهت انجام این سیستم سازی دنبال چه بازده ای در آینده هستید.

سپس در مرحله بعد نموداری از فرایند سیستم سازی تعیین کنید که نحوه سیستم سازی شما را مرحله به مرحله نشان می دهد تا بیانگر ترتیب و ارتباط میان آن ها باشد.

مشخص کردن مراحل با معیار های مشخص گام بعدی است که باید انجام دهید و باعث کمک کردن در اداره ی این سیستم سازی به راحتی می شود.

سپس در مرحله بعد باید فعالیت هر قسمت را مشخص کرده تا کارها تقسیم بندی و هر فرد از وظایف خود مطلع شود.

ایجاد برنامه زمانی فرمول مهمی است که در این مرحله باید انجام دهیم تا کارها سر زمان مشخص شده انجام شده و آن ها به تأخیر نیفتند.

شناخت منابع اعم از لوازم و کارمندان و… و نیز تعیین کیفیت موردنظر و استاندارد بندی کارها نیز در گام های بعدی هستند که باید انجام شوند سپس در آخرین مرحله باید مراحل انجام سیستم سازی و ارزیابی عملکرد کارمندان نوشته شود.

کلام پایانی

همان طور که خواندید سیستم سازی ارزیابی عملکرد کارمندان از کار های مهمی است که به تمامی کسب و کار ها اعم از کوچک و بزرگ کمک می کند تا شیب رو به رشدی داشته و از تمامی عناصر زمانی، منابعی، نیروی انسانی و… به بهترین شیوه استفاده کرد. شما نیز می توانید جهت آشنایی بیشتر با این سیستم سازی و بهره مندی و مشاوره برای کسب و کار خود به وب سایت خدمات کوچینگ کسب و کار خانم سهیلا سرگزی مراجعه کنید.

  

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هشت − 2 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!