انواع استرس و تعریف آن

دسته بندی ها : توسعه فردی 26 سپتامبر 2021 سهیلا سرگزی 455 بازدید

استرس چیست؟

حتما شما نیز بارها نام کلمه استرس را شنیده اید. استرس در واقع نوعی فشار روانی است که معادله فارسی آن دلهره می باشد. دلهره به علت های مختلفی در انسان ها بروز می کند و در بلند مدت بسیار آسیب زا خواهد بود. در واقع دلهره نوعی تنش عصبی است که به علت مشکلات، ترس ها، احساس خطر و…به وجود می آید. یکی از پایه گذاران مشهور پژوهش های علمی در جهان تعریف منحصر به فردی در خصوص دلهره بیان‌ نموده است. به تعریف این فرد، دلهره درجه سوخت و ساز بدن انسان است که با اثرات فشار ها و مشکلات زندگی، تنظیم می شود. دلهره به مقدار بسیار کم برای همه انسان ها سودمند است. برای مثال فردی که دلهره امتحان درسی خود را دارد، بیشتر درس می خواند و با ایجاد دلهره کم، انگیزه بیشتری پیدا می کند.

در واقع همه انسان ها در طول روز به مقدار کم دچار استرس می شوند. اما اگر این نوع فشار روانی بیش از حد بر بدن قالب شود، قطعا  تاثیرات مخربی را خواهد داشت. مثلا دلهره شدید می تواند به سیستم عصبی و بخش های مختلف بدن آسیب های جدی وارد کند. این فشار روانی در همه افراد در مرحله اول بسیار کم است. اما اگر کنترل نشود، به حدی می رسد که فرد امکان تمرکز بر روی موضوعات مهم را نخواهد داشت. دلهره در مرحله اول باعث از بین رفتن تمرکز افراد می شود. یعنی فرد به علت احساس دلهره شدیدی که دارد نمی تواند ذهن خود را متمرکز کند.

اما مهم تر از عدم تمرکز، بالا رفتن فشار خون افراد حین استرس می باشد. افرادی که دلهره شدیدی دارند معمولا فشار خون بالایی خواهند داشت، که بسیار خطرناک خواهد بود. از نظر روانشناسی دلهره احساسی  است که به علت عوامل مختلف درونی یا محیطی، در بدن افراد ایجاد می شود. از نظر پزشکان انواع و اقسام بیماری ها می توانند با درجه و میزان دلهره افراد مرتبط باشند. یعنی این نوع فشار روانی می تواند باعث بروز بیماری مختلف شود، که همه آن ها امراض روانی و عصبی نیستند.

 

نشانه های استرس شامل چه مواردی می شوند؟

احساس دلهره با نشانه های گوناگونی در بدن ایجاد می شود. در واقع این نوع فشار روانی دارای علائم فراوانی است، که باید به آن ها بسیار توجه داشته باشید. بیشتر افراد به طور میانگین دچار این فشار روانی هستند. اما به علت ناشناخته بودن علائم آن، از وجود این تنش روانی در بدن خود اطلاعی ندارند.  پس در دنیای امروز شناخت علائم دلهره بسیار حائز اهمیت است. در زیر برخی علائم استرس را نام برده ایم:

 • غمگینی و افسردگی

یکی از نشانه های رایج دلهره غمگینی افراد و افسردگی آن ها می باشد. معمولا افرادی که دچار دلهره حاد می شوند، پس از مدتی بسیار غمگین شده و نارضایتی زیادی از وضعیت موجود پیدا خواهند کرد. در نتیجه بسیار افسرده شده و احساس غمگینی زیادی خواهند داشت.

 • گیجی و عدم تمرکز

یکی دیگر از علائم دلهره حاد گیجی و عدم تمرکز افراد می باشد. معمولا دلهره زیاد به فرد اجازه نمی دهد که هواس خود را کنترل کند، و ذهن خود را متمرکز نگه دارد. در چنین مواردی فرد دچار نوعی گیجی و  فراموشی خواهد شد. همچنین هواس فرد بر روی هیچ موضوعی متمرکز نمی شود، و معمولا شخص به جای تمرکز بر مسائل مهم، تنها به عامل ایجاد کننده استرس فکر می کند. عدم تمرکز برای فرد مشکلات متعددی را پدید می آورد و در نتیجه شخص ممکن است،  دچار هواس پرتی و فراموشی مزمن شود.

 • ضعف قسمت های مختلف بدن

ضعف قسمت های مختلف بدن را نیز، می توان یکی از رایج ترین عوامل دلهره به شمار آورد. معمولا افرادی که دچار دلهره های شدید می شوند، به مرور زمان شاهد ضعف بخش های مختلف بدن خود خواهند بود. به عنوان مثال افرادی که دلهره بیش از حدی دارند معمولا، دچار بیماری های مثل سردرد های مزمن، درد قفسه سینه، یبوست، ناراحتی معده و …می شوند.

 

 

انواع استرس کدامند؟

دلهره یک احساس ناخوشایند است که به علت ترس از روبرویی با برخی مشکلات، در انسان ها ایجاد می شود. این فشار روانی نیز انواع مختلفی داشته، و دارای چند نوع متفاوت می باشد. در زیر انواع مختلف دلهره را نام برده ایم:

 • حاد

دلهره حاد اولین نوع دلهره ای است که، معمولا همه افراد در طول زندگی آن را تجربه خواهند کرد. این نوع دلهره بر اثر تغییرات ناگهانی ایجاد می شود و به عنوان واکنش فوری بدن انسان شناخته  می شود. دلهره حاد در شرایط مختلفی پیش می آید. به عنوان مثال وقتی شما در شهر بازی از یک تونل وحشت عبور می کنید، دچار این نوع دلهره می شوید. همچنین هنگام بحث با اطرافیان، تصادف رانندگی، قرار گرفتن در ارتفاع و …این نوع استرس را تجربه خواهید کرد. دلهره حاد لحظه ای بوده و اگر شدید تر نشود هیچ عارضه خاصی، به همراه نخواهد داشت.

 • حاد اپیزودیک

گفتیم که دلهره حاد فوری ترین واکنش بدن در برابر اتفاقات مختلف است. حال اگر این نوع دلهره به صورت مداوم و روزانه اتفاق بیفتد، تبدیل به دلهره حاد اپیزودیک می شود. این نوع دلهره کاملا شدید بوده و‌ معمولا باعث ایجاد برخی بیماری ها نیز خواهد شد. افرادی که به این نوع استرس دچار هستند، معمولا بسیار زودرنج بوده و دائما به مسائل از جنبه منفی نگاه می کنند.

 

 

 • مزمن

از دیگر انواع دلهره می توان به نوع مزمن اشاره نمود. دلهره مزمن شدید ترین نوع دلهره نیست، اما به صورت مداوم با فرد همراه خواهد بود. اگرچه دلهره مزمن مانند دلهره حاد شدید نیست، اما مشکلات بیشتری را در پی دارد. افرادی که دچار این نوع  دلهره می شوند به صورت روزانه استرس خواهند داشت. این نوع دلهره به علت عوامل مختلفی مانند ازدواج های ناموفق، مشکلات خانوادگی، شغل نامناسب و …به وجود می آید. معمولا دلهره مزمن درمان نمی شود، و یا درمان آن مدت ها زمان خواهد برد. اگر این نوع دلهره به صورت مداوم با افراد همراه باشد، باعث بروز بیماری های قلبی، سرطان، سیروز کبدی و …خواهد گردید.

 

 

 

استرس عاطفی چیست؟

دلهره عاطفی نوعی دیگر از انواع دلهره می باشد که امروزه بسیار رایج است. این نوع دلهره در شرایط مختلفی به وجود می آید. همانطور که از نام دلهره عاطفی مشخص است، از عوامل عاطفی و احساسی به وجود می آید. در واقع هرگاه فرد از نظر احساسی و عاطفی دچار مشکل شود مسلما دلهره عاطفی به سراغ او خواهد آمد. به عنوان مثال وقتی شما با شریک عاطفی خود بحث و جدل می کنید، دچار این نوع دلهره خواهید شد.

همچنین وقتی فرد عزیزی را در زندگی از دست می دهید، قطعا استرس عاطفی به سراغ شما می آید. اما این نوع دلهره گاهی می تواند برای بدن انسان بسیار مفید باشد. برخی از متخصصان بر این باورند که دلهره عاطفی می تواند، بدن را از نظر روحی و روانی برای اتفاقات حاد تر در آینده آماده کند. در واقع این نوع استرس باعث می شود که بدن شما به چالش کشیده شود.

اما دلهره عاطفی نیز مانند هر نوع دیگری نباید در دراز مدت وجود داشته باشد. به این دلیل که می تواند باعث بروز برخی بیماری ها مانند افسردگی، مشکلات قلبی و…شود. پس اگر به هر دلیلی در طول روز دچار این نوع استرس می شوید، بهتر است هرچه سریع تر به فکر درمان خود باشید.

نکات طلایی برای کاهش استرس

با وجود اینکه دلهره یک‌ عامل آسیب زا و مزمن است، می توان آن را بسیار کاهش داد. برای کاهش دلهره می بایست به چند نکته طلایی عمل نمود، نتیجه این کار در دراز مدت بسیار مطلوب خواهد بود. در زیر چند نکته طلایی جهت کاهش دلهره را نام برده ایم:

 • دید مثبت

سعی کنید دید خود را نسبت به مسائل و قضایای مختلف مثبت کنید. در واقع در خصوص هر مسئله ای باید به دنبال جنبه های مثبت باشید،  و جنبه های منفی را برای خود کمرنگ جلوه بدهید.

 • برنامه غذایی سالم

سعی کنید از سالم ترین وعده های غذایی استفاده کنید. به عنوان مثال سعی کنید سبزیجات، گوشت، ماهی، حبوبات و …را در سبد تغذیه خود قرار دهید. دارا بودن یک برنامه غذایی سالم به کاهش استرس بسیار کمک خواهد کرد.

 • ورزش

ورزش می تواند یک‌ عامل قدرتمند برای کاهش دلهره به شمار آید. سعی کنید به طور مرتب و مکررا ورزش کنید. این کار باعث می شود که تناسب اندام خوبی داشته باشید. بدنی که تناسب اندام داشته باشد، می تواند در برابر بروز دلهره بسیار موفق تر و قدرتمند تر عمل نماید.

 • بیان احساسات

شما به هیچ عنوان نباید از بروز احساسات خود ممانعت کنید. سعی کنید احساسات خود، چه غم و چه شادی را بروز دهید. این کار باعث می شود استرس شما بسیار کمتر شود.

 • خواب کافی

شما می بایست خواب کافی داشته باشید، تا بدنتان توان مقابله با دلهره را داشته باشد. پس خوب بخوابید و سعی کنید در طول ۲۴ساعت شبانه روز، حداقل ۷ساعت را به خواب اختصاص دهید.

 

 

 

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شش + دوازده =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!