انواع استعدادها کدامند ؟

دسته بندی ها : توسعه فردی 26 سپتامبر 2021 سهیلا سرگزی 358 بازدید
انواع استعداد

استعداد چیست؟

استعداد به معنای توانایی خاص افراد برای انجام فعالیت های مختلف است. این نوع توانایی با عنوان های قابلیت، استطاعت، توانگری، قدرت و …نیز شناخته می شود. اما معمولا این نوع توانایی را به عنوان استطاعت بیشتر می شناسند. استطاعت یا همان استعداد نوعی توانایی می باشد که، ممکن است به صورت قریضی و ذاتی در فرد وجود داشته باشد، یا در طی سال ها در شخصیت او شکل گرفته باشد. استطاعت در واقع نوعی قدرتمندی فردی به حساب می آید. این نوع توانایی انواع  مختلفی  داشته، و هر فرد دارای یک نوع استطاعت خاص است.

 

 

به عنوان مثال فردی در نقاشی کشیدن دارای استطاعت ذاتی است. این فرد می تواند به خوبی نقاشی بکشد و اجسام مختلف را به تصویر بکشد. اما  انجام این کار برای اشخاص دیگر دشوار و غیر قابل انجام است. به این دلیل که استطاعت نقاشی تنها  در آن فرد وجود دارد و اشخاص دیگر از این قابلیت برخوردار نیستند. برخی از افراد تصور می کنند که استطاعت نوعی توانایی ذاتی است. این مورد را نمی توان اشتباه بر شمرد. اما ذاتی بودن استطاعت  هنوز از نظر علمی به اثبات نرسیده است.

اما این مسئله  که می توان استعداد افراد را پرورش  داد از نظر علمی کاملا ثابت گردیده و مورد قبول می باشد. برای مثال فردی دارای استطاعت نوازندگی نمی باشد. اما با انجام نوازندگی به صورت  حرفه ای و تکرار و تمرین فراوان، این نوع استطاعت را در خود پرورش می دهد.

پس اگر نوعی استطاعت در ما وجود نداشته باشد نیز، از نظر علمی می توانیم آن را در خود پرورش دهیم. بعد از پرورش استطاعت مورد نظر فرد احساس می کند که به قابلیت جدیدی دست پیدا کرده است، و مانند قبل در انجام آن فعالیت ناتوان نیست.

 

 

انواع استعداد ها کدامند؟

استطاعت نیز انواع مختلفی داشته و دارای طبقه بندی های مختلف است. در واقع هر فردی یک یا چند نوع استطاعت خاص دارد که می تواند در جهت رشد خود، از آن ها بهره وری کند. در زیر انواع استطاعت را نام برده ایم:

 • شناختی یا ذهنی

استطاعت ذهنی معمولا از بدو تولد در انسان ها وجود دارد و در طول سال ها پرورش  می یابد. افراد دارای این نوع قابلیت معمولا آمادگی ذهنی زیادی دارند. این افراد هر زمان که بخواهند فعالیتی را انجام دهند به علت قابلیتی که دارند، اصلا دچار هواس پرتی نمی شوند. در واقع افراد دارای این نوع استعداد توانایی بسیار زیادی در انجام انواع فعالیت ها و حل مسائل مختلف دارند. طبق تحقیقات این افراد  به علت استطاعت منحصر به فردی که دارند در زمینه ریاضیات،  معماری و …تواناتر عمل می کنند.

 • حسی

همانطور که از نام این نوع استطاعت  مشخص است، با حواس پنج گانه انسان ها مرتبط می باشد. اشخاصی که  دارای این نوع استطاعت هستند تمام تلاش خود را می کنند تا از حواس پنجگانه خود مانند چشایی، بویایی، لامسه و …بیشترین استفاده را کنند. به عنوان مثال برخی اشخاص  در زمینه موسیقی بسیار موفق هستند. این افراد به طور معمول از حس شنوایی خود بیشترین‌ بهره را می برند. برخی از افراد نیز در فعالیت های نقاشی، گرافیک، تصویر برداری و …خلاقیت و توانایی بیشتری دارند. این  افراد نیز بدون شک از حس بینایی خود بیشتر استفاده می کنند و، دارای استعداد حسی هستند.

 • حرکتی

سومین نوع استطاعت، در واقع استطاعت  حرکتی  می باشد. این نوع استطاعت به انسان این امکان را می دهد که فعالیت های مختلف را سریع تر و در مدت زمان کمتری از، دیگر  افراد به انجام برساند. افرادی که دارای این استعداد هستند،  بیشتر فعالیت ها را سریع تر از دیگران به انجام می رسانند. در واقع افراد دارای استطاعت حرکتی سرعت عمل بالایی دارند و در مدت زمان کمی مسائل را حل می کنند.

 

نحوه و روش های کشف استعداد افراد

گفتیم  که هر فردی در جهان دارای استطاعت خاصی است. در واقع خدواند هیچ یک از انسان ها را بدون دارا بودن استعداد خلق ننموده است. پس هیچ فرد بی استعدادی در جهان وجود ندارد.

اما همه افراد باید در جهت کشف استطاعت و قابلیت های مختلف خود تلاش نمایند. برخی افراد در کشف استطاعت های خود ناتوان هستند. اما برای انجام این کار نیز روش هایی وجود دارد. در زیر روش های کشف استطاعت را نام برده ایم:

 

 • مقایسه خود با دیگران

در مرحله اول دقت کنید که کدام فعالیت ها را بهتر، سریعتر و منظم تر از دیگران انجام می دهید. در واقع در اینجا باید خود را با دیگر افراد مقایسه کنید. در صورتی که بتوانید این فعالیت ها را تشخیص بدهید، می توان گفت که در آن  ها استعداد دارید. حال باید به پرورش آن‌ ها بپردازید.  هم چنین از میان این فعالیت ها یک یا دو مورد را که بهتر انجام می دهید برگزینید و بیشتر بر روی آن ها تمرکز کنید.

 • در نظر گرفتن علایق شخصی

دومین روش برای کشف نمودن استعداد خود کشف علایق است. شما باید توجه کنید که به چه فعالیتی بیشتر علاقه مند هستید و تمایل زیادی برای انجام آن‌  دارید. شما باید چندین فعالیت مختلف را انجام دهید، و دقت کنید که از انجام کدام یک از آن ها بیشتر لذت می برید. حالا باید  فعالیتی را که مشتاق به انجام آن هستید برگزینید. بدون شک شما استطاعت زیادی در آن فعالیت خواهید داشت، و همین مسئله باعث شده که از انجام آن لذت ببرید.

 • توجه به رویا پردازی ها

سومین روش کشف استطاعت  در نظر گیری رویاها و خیال بافی های شما می باشد. افراد معمولا در خیال بافی و رویاهای خود، به فعالیت هایی که در آن  ها استعداد دارند فکر می کنند. معمولا این روش سریع از روش های دیگر جواب می دهد. شما پس از یافت فعالیتی که در آن استطاعت دارید، باید بارها و بارها آن را انجام دهید. به این دلیل کا گاهی ممکن است انجام کاری را دوست داشته باشید، و مدام آن را در خیال بافی های خود بگنجانید. اما پس از انجام متوجه شوید که  آن فعالیت تنها در خیال شما کاری پر لذت بوده و در واقع در آن استطاعت  ندارید. پس حتما این مورد را نیز کاملا بسنجید.

 

 

استعداد اجتماعی شدن چیست؟

استطاعت اجتماعی شدن یکی از انواع استطاعت هایی است که در افرادی که دارای استعداد حسی هستند بیشتر دیده می شود. این افراد می توانند  با افراد رابطه اجتماعی بسیار خوبی برقرار کنند. در واقع افرادی که دارای این نوع استطاعت هستند،  درک بهتری نسبت به شخصیت های مختلف انسان ها دارند. این افراد معمولا  ارتباط و تعامل بسیار خوبی با دیگران برقرار نموده و اگر به آن‌  ها توجه کنید، خواهید دید که دوستان بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

افراد ‌دارای استطاعت اجتماعی شدن بیشتر برای انجام مشاغلی مثل فروش، بازاریابی و …مناسب هستند. به این دلیل که این افراد می توانند ارتباط سازنده تری با دیگران  برقرار کنند. به طور کلی هر فردی که دارای این نوع استعداد باشد با افراد خانواده و اطرافیان خود نیز صمیمی تر بوده، و ارتباط بهتری خواهد داشت.

استعداد زبانی چگونه قابلیتی است؟

حتما شما نیز بارها دیده اید که برخی افراد مهارت بهتری در بیان احساسات، کلمات و واژه های مختلف دارند. ایم افراد می توانند بهتر از دیگران مطالعه کنند و از مهارت های کلامی بسیار خوبی برخوردار هستند. حال سوال این که این افراد دارای چه نوع استعدادی هستند؟ که پاسخ ساده است. این افراد دارای استعداد جادویی زبانی هستند. این اشخاص برای فعالیت هایی مثل سخنگویی، مجری، شاعر، نویسنده و …بسیار مناسب هستند.

به این دلیل که با استفاده از استطاعت بی نظیر خود می توانند، به راحتی جملات با احساسات مختلف را به زبان بیاورند و مسائل را به صورت شفاف، زیبا و رسا بیان می کنند. به طور کلی افراد بسیار کمی از این نوع استطاعت برخوردار هستند. در واقع همه افراد از این قابلیت برخوردار نبوده و حتی برخی از افراد قادر به پرورش آن نیز نمی باشند.

 

رابطه میان استعداد  و مهارت انسان ها

برخی از افراد مهارت و استطاعت را یکی می دانند. اما در واقع اینطور نبوده و این دو کاملا متمایز از یکدیگر هستند. با این وجود مهارت و استطاعت کاملا با یکدیگر مرتبط بوده، و می توانند تکمیل کننده یکدیگر به شمار بیایند. در واقع افرادی که دارای استطاعت بیشتری باشند، سریع تر مهارت خود را پرورش می دهند.  به زبان ساده تر اگر فردی دارای استطاعت بیشتری باشد می تواند زودتر در فعالیت های مختلف  مهارت کسب کند.

برای مثال افرادی که دارای استعداد زیادی  در نقاشی هستند، می توانند در شش ماه مهارت زیادی  در آن کسب کنند. اما فردی که در نقاشی دارای استطاعت زیادی نباشد ممکن است برای کسب مهارت در آن مجبور به تمرین و تکرار در مدت زمان یک سال باشد. پس مهارت و استطاعت  باید در کنار یکدیگر وجود داشته باشند، تا هر دو تکمیل شده و بتوانند خلاقیت های انسان را پرورش دهند.

 

 

 

 

 

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  18 − 2 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!