شرح وظایف مدیر منابع انسانی چیست؟

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 25 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 925 بازدید

امروزه و در هر شرکتی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین سرمایه ها و امکاناتی که برای آن شرکت بسیاز حائز اهمیت است، نیروی انسانی آن شرکت است. هر شرکتی بایستی برای رسیدن به هدف هایش این نیروی انسانی را که نقش بسیار مهمی هم دارد در خود پرورش داده و مدیریت کند. در هر شرکتی این وظیفه بسیار مهم بر عهده بخش مدیریت منابع انسانی است.

به همین جهت می توانیم بخش مدیریت منابع نیروی انسانی را، یکی از مهمترین و حساس ترین بخش های شرکت در نظر بگیریم که می تواند با مدیریت عالی و تلاش روز افزون موجب رشد و پیشرفت شرکت شود به شکلی که هم کارفرما و هم کارمندان از این موضوع بهره ببرند.

وظایف مدیران منابع انسانی چیست؟

 

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسئولیت های مدیر منابع انسانی، استخدام کردن نیرو است. این مجموعه وظیفه دارند تا با برنامه ریزی در مورد مسئولیت های شغلی مد نظر خود، افراد مناسبی را استخدام کنند. این مجموعه همچنین وظیفه دارد که میان کارفرما و شخص جویای کار میانجی باشد و پیش از استخدام، شخص را در مورد اهداف و مسئولیت های شرکت با خبر کند. استخدام کردن نیرو دو هدف دارد:

 1. جذب کردن استعدادها: این هدف با برنامه ریزی کردن برای استخدام کردن نیروی انسانی در شرکت شروع می شود. در ابتدا ما باید نیازهای شرکت خود را بررسی کنیم و سپس متناسب با آن نیازها، کار استخدام را شروع کنیم. برای این منظور لازم است تا با ایجاد یک ذهنیت خوب از شرکت خود، افراد توانا و متخصص را به سمت خود سوق دهیم.
 1. استخدام منابع: در این بخش برنامه های استخدامی مورد استفاده قرار می گیرد. می دانیم که استخدام و به کارگیری نیروهای با استعداد در عصر امروز بسیار مشکل است. این جا توانایی مدیر منابع انسانی مشخص می شود که باید از همه توانش برای جذب بهترین نیروی انسانی استفاده کند.

پیشرفت حرفه ای: به لحاظ حرفه ای، رشد و موفقیت کارمندان شرکت هم برای خود کارمند و هم برای شرکت سود محسوب می شود. همچنین نام بردن از کارمندان در کنفرانس ها و تشویق بیشتر آنان باعث می شود روحیه آنان دو چندان شود. از طرف دیگر هر چه کارمندان تواناتری جذب شرکت شوند، می توانند برای شرکت سود آفرینی کنند. مدیر منابع انسانی باید علاقه های کارمندان را شناسایی کند و به دنبال رشد علایق کارمندان و توانایی های آنان باشد.

آموزش منابع: استخدام کردن نیرو انسانی به معنای پایان کار نیست.هر شرکتی کارهای خود را به اشکال متفاوتی انجام می دهد. پس لازم است تا به کارکنان جدید آموزش هایی داده شود تا با اهداف و الگوهای شرکت آشنا شوند. می توانیم برای اینکه آموزش ها به شکل مفیدتر و مؤثرتری به کارمندان داده شود، این آموزش ها را موقع انجام کار به آن ها یاد دهیم تا آن ها نیز با روش انجام کار هماهنگ شوند.

این روش نه تنها به کارمندان جدید کمک می کند، بلکه باعث ایجاد دیدی بهتر از روش انجام دادن کار می شود. پس از پایان یافتن آموزش ها، مدیر منابع انسانی نتایج به دست آمده از برنامه های آموزشی و همچنین کارمندان را درجه بندی می کند.

ارزیابی: مدیر منابع انسانی بایستی به شکل مداوم نحوه عملکرد کارکنان را ارزیابی کند. این امر باعث می شود تا کارمندان بینند که آیا در حد انتظار شرکت عمل کرده اند یا خیر. در نتیجه برای پیشرفت در عملکرد خود تلاش بیشتری می کنند. بخش مدیریت منابع انسانی باید به شکل جدا با کارمندان در ارتباط باشد و بازخورد خوبی در مورد عملکرد آن ها ارائه دهد. تشویق کردن و یا دادن پاداش از جمله کارهایی است که باعث افزایش روحیه و تعهد افراد می شود.

حل کردن اختلاف ها: این امر بدیهی است که وجود کارکنان مختلف در یک مکان با دیدگاه ها و عقاید مختلفی نیز در ارتباط است که بعضاً همین دیدگاه های مختلف سبب ایجاد تنش و درگیری میان کارکنان شرکت ها می شود. وظیفه حل این نوع از اختلافات بر عهده مدیر منابع انسانی است که باید بدون هیچ پیش داوری شخصی نظرات هر دو طرف را بشنود و با منطق و عدالت میان آنان قضاوت کند. تبعیض قائل شدن میان کارکنان باعث تضعیف روحیه آنان می شود.

ارتباط با کارنمدان: مدیر منابع انسانی با افراد مختلفی در ارتباط است. پس لازم است افراد در این قسمت، از مهارت های ارتباطی بالایی برخوردار باشند. کارمندان باید به قدری با مدیر منابع انسانی راحت و صمیمی باشند که بتوانند مشکلات خود را به راحتی با او در میان بگذارند. تیم منابع انسانی نیز باید فعال بوده و به خوبی کارمندان خود را بشناسد تا بتواند اعتماد کارکنان خود را جلب کند و در مواردی بتواند مدافع حقوق کارکنان خود شود.

دادن پاداش به کارکنان باعث افزایش انگیزه آنان می شود و باعث می شود تا کارهایشان را به بهترین شکل انجام دهند. این موضوع همچنین می تواند یک فضای رقابتی سالم را بین کارکنان ایجاد کند تا در جهت رسیدن به نیازها و هدف های شرکت تلاش کنند. لازم به ذکر است که پاداش دادن همیشه به شکل مادی نیست و یک تشکر صادقانه نیز می تواند باعث قوت قلب کارکنان باشد.

مدیریت: یکی از مهمترین وظایف  مدیر منابع انسانی، مدیریت کردن است. این ویژگی می تواند فرق میان یک مدیر خوب و یک مدیر بد را مشخص کند. بخشی از مدیریت کردن شامل حضور و غیاب کارکنان است که بایستی زمان ورود و خروج و حتی اضافه کاری ها و یا مرخصی های همه افراد به دقت بررسی شود.

سازمان دهی: مدیر بخش نیرو انسانی وظیفه سازمان دهی کارهای شرکت را بر عهده دارد و بایستی با در نظر گرفتن همه جوانب، اعضای جدید شرکت را راهنمایی کند. این بخش باید کارمندان جدید را به بخش های مختلف راهنمایی کنند و لیستی از اهداف شرکت را در اختیار کارکنان قرار دهند تا آنان بتوانند با دید بازتری در راستای پیش برد اهداف شرکت حرکت کنند.

کلام پایانی

براساس تحقیقات به عمل آمده، نیروی انسانی هر شرکتی بخش عمده ای از آن شرکت را شامل می شود و همین موضوع مهمترین دلیل برای تقویت بخش مدیریت منابع انسانی است. برای داشتن تیمی متحد و قوی، بایستی علاوه بر استخدام نیروی حرفه ای، باید بتوان آن ها را به شکل بهتری مدیریت کرد زیرا کوتاهی و سستی در این زمینه، اهداف و آینده شرکت را در معرض خطر قرار می دهد.

شما دوستان و عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر به وب سایت خانم سهیلا سرگزی مراجعه کنید و از خدمات مشاوره راهنمایی های ارزشمند ایشان بهره مند شوید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  8 − پنج =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!