چرا ما به کوچ نیاز داریم؟

دسته بندی ها : بیزینس کوچینگ 25 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 512 بازدید

اگر ایده کمک به راهنمایی دیگران در مسیر شغلی خود را دوست دارید و از مهارت های قوی بین فردی برخوردار هستید، مربیگری شغلی می تواند برای شما مناسب باشد. این موقعیت به شما این آزادی را می دهد که با انواع مختلفی از افراد در ارتباط باشید. در این مقاله به معرفی کوچ و وظایف مربیان شغلی، مهارت های لازم برای مربیگری و دلایل نیاز به کوچ شغلی می پردازیم. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چرا به کوچ نیاز داریم؟

کوچ شغلی یا بیزنس کوچینگ

بیزنس کوچینگ حرفه ای است که به فرد کمک می کند تا خود را برای کار آماده سازد. این متخصصان اغلب برای شرکت های خصوصی و همچنین مدارس کار می کنند. بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که با جانبازان، معلولان یا کسانی که با چالش های دیگری در رابطه با استخدام رو به رو هستند، کار کنند.

بیزنس کوچینگ شامل مشاوره مسیر شغلی به دانش آموزان، برای کسانی که وارد بازار کار می شوند و مشاوره برای افراد شاغل که می خواهند شغل خود را تغییر دهند، می شود. به عبارتی کوچ شایستگی هر فرد را برای مشاغل مختلف ارزیابی و به آن ها کمک می کنند تا برای شغل خاصی آماده شوند.

نقش کوچینگ در موفقیت شغلی

 

 • کمک به مشتریان در شناسایی اهداف شخصی، غلبه بر موانع شخصی و توسعه مهارت های رهبری
 • کمک به مشتریان در شناسایی فرصت های شغلی
 • ارائه بازخورد برای نامه های جلدی و رزومه ها
 • استراتژی برای چگونگی حرکت موفقیت آمیز در یک مصاحبه شغلی
 • ارتقا فرصت های شغلی از طریق شبکه و کارگاه های آموزشی
 • ثبت سوابق و اسناد پیشرفت مشتری

 

مهارت های مورد نیاز برای بیزنس کوچینگ

کوچ برای موفقیت در این نقش باید از چندین مهارت برخوردار باشند. این مهارت ها عبارت اند از:

 • مهارت های بین فردی: کوچ باید مهارت های بین فردی قوی داشته باشند و بتوانند به سرعت یک رابطه کاری قوی با مراجع ایجاد کنند.
 • دلسوزی: جستجوی شغل می تواند دشوار باشد، بنابراین مهم است كه کوچ، دلسوزی داشته باشند و بتوانند با کوچی همدلی كنند.
 • گوش دادن فعال: کوچ باید بتواند به مراجعین خود توجه كامل نشان دهند تا چالش های آن ها را بفهمد و به آن ها كمك كند تا شغلی پیدا كنند كه به بهترین وجه منافع و نیازهای آنها را برآورده کند.
 • مهارت های تحلیلی: داشتن مهارت های تحلیلی قوی برای کوچ جهت تطابق علایق و توانایی های شخصی با مشاغل مختلف ضروری است.
 • مهارت های ارتباطی: کوچ برای ابراز وجود به روشی روشن، مختصر و آسان برای کوچی، باید مهارت ارتباطی قوی داشته باشد.

 

مهم ترین دلایل نیاز به بیزنس کوچ

9

 • نداشتن مسیر مشخص در مقابل خود:

برای اغلب ما تا به حال اتفاق افتاده که قادر به شناسایی الویت ها و حل مشکلات خود نباشیم. بنابراین به علت عدم آگاهی از اولویت ها و راه های کسب آن ها، غرق در گمراهی و دور شدن از اولویت ها هستیم.

 • نداشتن شغل دلخواه و انگیزه انجام آن: نداشتن شغل مناسب برای افراد باعث ایجاد افسردگی در آن ها می شود، از این رو افراد انگیزه ی لازم برای انجام آن را نخواهند داشت. در صورت غلبه چنین احساسی بر شما، لازم است که با یک کوچ شغلی مشورت نموده تا به شما در شناخت انگیزه هایتان کمک نماید.

 

 • عدم پیشرفت در شغل: اگر احساس می کنید در کار خود پیشرفتی ندارید، کوچ شغلی می تواند گزینه خوبی برای کمک به شما در این رابطه باشد. شاید شما نیاز به تغییر مسیر شغلی خود داشته باشید یا در حال انجام کارهای اشتباهی هستید که در آن نقاط قوت و مهارت واقعی شما دیده نمی شود. شما می توانید با کمک کوچ شغلی برای تغییر مسیر شغلی خود اقدام نمایید.

 

 • نیاز به ارتقا مدارک و تحصیلات گذشته: با تغییرات سریع دنیای پیرامون، مهارت های فردی به سرعت منسوخ و باید ارتقا یابند. کوچ شغلی می تواند به شما کمک کند تا اهداف آموزشی را با توجه به خواسته های شغلی خود تعیین و سپس یک دوره آموزشی و مهارت پروری ایجاد نماید تا برای شما در آن شغل مفید باشد.

 

 • طی کردن مسیر شغلی اشتباه و از سرگیری مجدد آن: چنان چه شما یک مسیر انحرافی را طی نموده و قصد از سرگیری آن را دارید، نیاز به کوچ شغلی دارید تا به شما کمک نماید تا به تجربیات این دوره خود نظری داشته، نقاط قوت و مهارت های این دوره را استخراج نمایید. به عبارتی کوچ شغلی به شما کمک می کند در رشته تحصیلی خود به کسب تجربه بپردازید.

 • جهت کسب اعتماد به نفس در مصاحبه ها: چنان چه متقاضی و داوطلب کارهایی هستید اما قادر به بیان نقاط قوت خود در مصاحبه های مربوطه نمی باشید، کوچ شغلی می تواند ناجی شما باشد و باعث درخشیدن رزومه شما گردد. بیزنس کوچینگ باعث می شود تا حضور، فن بیان و فنون خود را تقویت کنید و شغل خود را با ذوق بیش تری تعریف نمایید. همچنین مربی شغلی سبب آگاهی و آموزش شما نسبت به دادن پاسخ مناسب به سؤالات در مصاحبه شغلی می گردد.

 • گمراهی در انتخاب مسیر شغلی: اگر با داشتن احساس تغییر شغل، ایده ها و علایق بسیار شغلی دچار گمراهی در انتخاب مسیر شغلی شده اید، کوچ می تواند در این مورد به شما کمک نماید. بیزنس کوچینگ به شما این امکان را خواهد داد تا در مورد فرصت های داوطلبانه، تکالیف مستقل، پروژه های کوتاه مدت و همچنین نوع مناسب شبکه، به استراتژی برسید تا به شما کمک کند مسیرهای شغلی خود را بررسی کنید.

 

 • در حال تغییر ساختار بودن سازمان یا شرکتی که در آن فعالیت می نمایید: با تغییر ساختار شرکت، شرایط دشواری ایجاد می شود، کمک گرفتن از کوچ می تواند یک گام عملی جهت ساماندهی وضعیت شما باشد. سازماندهی مجدد معمولاً به صورت موجی اتفاق می افتد و می تواند نتیجه تغییراتی در محیط خارجی باشد که به تجدید ساختار شرکت نیاز دارد. این احتمال وجود دارد که مهارت های جدیدی مورد نیاز باشند.

 

 • داشتن علایق شغلی جدید و عدم آگاهی از چگونگی تبدیل آن ها به فرصت های شغلی: اگر علایق شغلی شما با تحصیلات تان هماهنگی ندارد و همواره با خود درگیر هستید، لازم است تا نگرانی های خود را با یک کوچ شایسته و با تجربه در میان بگذارید. این امر باعث می شود از تجربیات و تحصیلات گذشته خود نیز به بهترین وجه استفاده کنید، به صورتی که این موضوع بیش تر در راستای علایق شما و تبدیل آن ها به یک کار لذت بخش باشد.

 

 • نتیجه بخش نبودن جست و جوهای شغلی: ممکن است شما نیز برای بسیاری از مشاغل شرکتی درخواست داده اید اما پاسخی از آن ها دریافت نکرده باشید، در این جا نیاز به کمک یک متخصص دارید. مربی شغلی باعث آگاهی شما از مهارت ها و استخدام در یک شغل متناسب با مهارت هایتان می شود.

 

 • احساس نیاز به استفاده درست از مهارت ها و نقاط قوت: کوچ شغلی از طریق ارزیابی و مکالمات مختلف می تواند باعث ارتقا و اشتغال شما در مشاغلی با بیش ترین میزان استفاده از مهارت ها و قابلیت هایتان گردد.

 

 • غرق شدن در شغل: برخی از افراد برای پول دار شدن به شدت خود را درگیر کار می کنند، به گونه ای که زمان زیادی را صرف کار کرده و از خانواده و علایق خود فاصله می گیرند. از این رو قادر به عملی نمودن ارزش ها و اهداف خود نیستند و نسبت به شغل خود نا امید می شوند. این افراد به دلیل عدم آگاهی از روش های پول سازی و مهارت های لازم موفق نبوده اند. بنابراین، چنین افرادی به کمک یک مربی شغلی راه رسیدن به اهداف خود را شناسایی نمایند.

 

 • احساس ضعف در مهارت ها و قابلیت ها: ممکن است نسبت به اهداف و علایق خود شناخت داشته اما راه رسیدن به آن ها را نمی دانید و در مسیر رسیدن به اهداف با چالش هایی (مالی، شغلی، سیاسی و اقتصادی) روبرو باشید. از این رو عدم آگاهی از مهارت ها و یا کمبود آن ها مانع رسیدن شما به اهدفتان می گردد. پس لازم است تا یک کوچ حره ای شما را در عبور از مسیر پر چالش رسیدن به اهداف با کمترین منابع و اثربخش ترین ابزار همراهی نماید.

 

 • گسترش کسب و کار: ممکن است بخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید و با توجه به پیشرفت های حال حاضر، کار خود را تغییر دهید. مسلم است که پیشرفت و تغییر نیاز به مهارت های خاص خود را دارد، از این رو شما باید با صرف مدت زمان زیادی به جست و جوی مهارت های لازم و یادگیری آن ها باشید، سپس اقدام نمایید و وارد شغل جدید شوید، اما ممکن است به علت عدم شناخت و تجربه ی کافی، دچار شکست شوید.

 

سخن پایانی

چنان چه خواهان گسترش کسب و کار و تغییر آن هستید، لازم است که مهارت های خاص آن را داشته باشید یک مربی حرفه ای شما را در یافتن مسیرهای رسیدن به اهداف همسو با مهارت های شما همراهی می نماید.

از آن جا که همه ی افراد در تمام مراحل زندگی خود نیاز به راهنمایی و مشورت دارند، که می توانند از راه حل های نامناسب پیشنهادی توسط مشاورین استفاده و پس از مدتی دوباره با چالش ها روبرو شوند، اما کوچ با استفاده از علم و هنر کوچینگ و تجربه های خود می تواند شما را در رسیدن به اهداف تان کمک کند.

کوچ شغلی به شما در شناخت نقاط قوت، اهداف، توانمندی‌ها، ارزش‌ها، نیازها، خواسته‌ها و نقاط قابل بهبود کمک می کند تا باعث افزایش آگاهی و تصمیم گیری شما در جایگاه شغلی تان گردد. چنان چه شما عزیزان نیاز به مربی شغلی دارید، می توانید از متخصصان دلسوز و دارای مهارت های ارتباطی و تحلیلی مانند خانم سهیلا سرگزی کمک گرفته تا جایگاه شغلی ایده آل خود را کسب نمایید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  چهار × پنج =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!