مدیریت عملکرد کارکنان بر اساس مدل TTM

دسته بندی ها : آموزش 27 ژوئن 2021 سهیلا سرگزی 919 بازدید

در دنیای امروز منابع انسانی در جامعه نقش بسیار مهمی پیدا کرده و تأثیر به سزایی بر بخش های مختلف گذاشته است. در واقع عملکرد و برنامه های منابع انسانی با برنامه های شرکت ها هم جهت شده و در نحوه کار آن ها تغییراتی ایجاد کرده است زیرا منابع انسانی در تلاش هستند که نحوه فعالیت کارکنان را به سمت بهبودی ببرند و با ایجاد انگیزه در آن ها، فرآیندهای تصمیم گیری و برنامه ریزی شرکت را ارتقاء دهند. مدیریت عملکرد کارکنان بر اساس مدل TTM یکی از این روش ها می باشد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

معمولاً تمامی فعالیت هایی که منابع انسانی انجام می دهند در جهت پیشرفت نحوه عملکرد مدیران و بالارفتن انگیزه ی کارکنان صورت می گیرد. امروزه به راحتی می توان گفت که این منابع در آسان کردن، ارزیابی دقیق و توانمند سازی سازمان ها بسیار تأثیرگذار بوده اند. همچنین مواردی از جمله تعیین هدف، ارزیابی مرتب و مکرر کارمندان، کسب اطلاعات و بازخوردها، توسعه ی کارمندان و سیستم جزء وظیفه های مدیران عملکرد محسوب می شوند.

مدیریت عملکرد چیست؟

مدیریت عملکرد، در واقع به یک فرآیند اصولی گفته می شود که سازمان های مختلف با توجه به آن، کارمندان خود را برای انجام فعالیت ها و پروژه ها و دسترسی به اهداف آن سازمان تقویت کرده و باعث بهبود عملکرد شرکت می شوند. این مدیریت در برخی مواقع به صورت فردی و در مواقع دیگر به صورت گروهی انجام می شود.

از مهم ترین عوامل مدیریت منابع انسانی باید به مدیریت عملکرد و جذب نیرو نیز اشاره کرد. این دو مواردی هستند که نقش چشمگیری در ایجاد استحکام، تقویت و ایجاد تغییر در فرهنگ و افکار سازمان دارند زیرا مدیران با استفاده از آن ها به کارمندان نشان خواهند داد که ملاک های ارزیابی، اولویت های سازمان، ارزش ها، برنامه های مختلف، استانداردهای شرکت و تمامی هنجار ها و چالش ها چه چیزهایی هستند و برخورد مناسب در هنگام مواجهه با آن ها چیست؟

علاوه بر آن مدیران با استفاده از مدیریت عملکرد، انتظارهای خود و میزان توقعات سازمان را به کارکنان تفهیم می کنند. درواقع بعد از جذب و استخدام نیروی مناسب، مدیریت عملکرد آموزش های لازم را به فرد می دهد. عملکرد مدیریت روش های مختلفی دارد که امروزه روش های نوین جای خود را به روش های سنتی و قدیمی داده اند. در زمان های گذشته برای این کار از پاداش ها و تنبیه های مالی استفاده می شد.

یکی از جدیدترین و بهترین روش های عملکرد مدیریت در دنیای امروز می توان به  مدل TTM نیز اشاره کرد. نحوه مدیریت عملکرد کارکنان در زمان قدیم به این صورت بود که سالی یک بار اهداف سازمان مشخص می شد و بازخوردهای آن در پایان سال مورد بررسی قرار می گرفت. با روی کار آمدن مدل TTM این سیستم کم کم از بین رفت زیرا TTM روشی بسیار کاربردی است که می تواند باعث ایجاد تغییرات بی نظیری در نحوه مدیریت عملکرد کارکنان شود و برای رسیدن به اهداف سازمان، روند بهتر کردن انجام پروژه ها را به طرز فوق العاده ای آموزش می دهد.

اهداف مدیریت عملکرد را بشناسید

عملکرد مدیریت دارای اهداف منحصر به فردی می باشد که در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد:

 1. ابزاری است که می توان با استفاده از آن کمیت و کیفیت کارکنان هر بخش را مورد سنجش قرار داد.
 2. ارتباطات و مشارکت بین کارمندان سازمان بیشتر می شود.
 3. اطلاعات بیشتری در رابطه با اهداف مورد نظر هر سازمان کسب می شود.
 4. به کمک مدیریت عملکرد کارکنان، می توان باعث تشویق آن ها شد و در نتیجه با ایجاد انگیزه، عملکرد کار رو به پیشرفت حرکت می کند.
 5. انتخاب راحت تر و استخدام افراد با استعداد و مهارت کافی برای هر پروژه

تفاوت مدیریت عملکرد مدل TTM با سایر مدل ها

مدیریت عملکرد بر اساس مدل TTM یک روش ادامه دار و دائمی می باشد که بین مدیران و کارمندان هر سازمان در جریان است. همان طور که گفتیم این نوع مدیریت عملکرد سبب افزایش مشارکت در بین افراد در هر پروژه شده و باعث بالا رفتن تلاش و توان کارکنان می شود بنابراین پس از افزایش توانمندی افراد، سازمان با سرعت بیشتری به سمت هدف گام بر می دارد و میزان موفقیت سازمان بالا خواهد رفت.

مدل TTM  دارای تفاوت های ویژه بسیاری می باشد که آن را نسبت به سایر مدل ها متمایز کرده است که عبارت اند از:

 • TTM باعث می شود که انتظارهای هر شغل از افرادی که قصد فعالیت در آن را دارند مشخص شود و کارکنان بر اساس آن استخدام شوند.

 • اهداف هر کسب و کار را به طور کامل تعیین می کند و باعث سازماندهی تمامی فعالیت ها می شود.

 • توافق بر سر انتظارات هر سازمان در میان مدیران و کارمندان بسیار راحت تر انجام می شود. در واقع از انعطاف بالاتری برخوردار است.

 • با ارائه پیشنهادات و نظرات به طور پیوسته، نیاز های سازمان سریع تر و بهتر برطرف خواهد شد.

 • نتیجه فعالیت کارکنان و به طور کلی سازمان مشخص شده و در صورت مشاهده نتایج مثبت، امکان ارتقاء منابع انسانی و بهبود سطح آموزش در زمینه مربوطه فراهم می شود.

 • ایجاد شرایطی برای پاداش دهی بر اساس تأمین کار و نیازهای اجتماعی

سخن پایانی

قطعاً مدیریت عملکرد یکی از تاثیرگذار ترین روش هایی است که برای سازماندهی اقدامات منابع انسانی استفاده می شود اما باید این موضوع را در نظر گرفت که دشواری های بسیاری دارد و اصلاً کار ساده ای نمی باشد. موفقیت هر سازمان و هر پروژه ای بستگی به نحوه عملکرد و نوع اجرای افراد دارد و تنها در صورتی نتیجه مثبت دارد که بر اساس اصول و به طور مداوم انجام شود.

بنابراین آموزش روش اصولی مدیریت عملکرد کارکنان و استفاده از بهترین مدل آن از جمله مدل TTM بسیار ضروری است و باید تحت نظر افراد متخصص که دارای آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه هستند باشد. شما با مراجعه به وب سایت https://soheilasargazy.com می توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با مدیریت عملکرد کارکنان بر اساس مدل TTM را کسب کنید و پس از آموزش کافی، به سوی موفقیت گام بردارید.

سهیلا سرگزی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1 + 5 =

  لینک کوتاه :
  پیشنهاد شگفت انگیز

  برای دریافت مشاوره رایگان

  ارسال ایمیل
  این فرصت  استثنایی را از دست ندهید
  close-link

  عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!